fotka

Dakar vyhrál Al Attyah a Mardeev

  • vydáno: 17.1.2015
  • autor: Matěj Oliva, Foto: A.S.O.

Dakar 2015 je minulostí a my známe nové vítěze závodu. Poslední etapa nepřinesla dle očekávání žádné drama a ze svého druhého vítězství v kategorii aut se mohl radovat Nasser Al Attyah v Mini. Závod kamionů ovládla stáj Kamaz, nejšťastnějším z Rusů byl Mardeev. Aleš Loprais dokončil Dakar na bramborové pozici.

Poslední etapu do Buenos Aires vyhrál symbolicky Robby Gordon a zakončil tak ne příliš povedený Dakar. Diváky ale rozhodně bavil a o tom to je. V klidu si ovšem pro své druhé vítězství dojel Nasser Al Attyah, který nakonec do cíle dovezl půlhodinu na De Villierse. Ten doplatil na navigační chybu, která ukončila dechberoucí souboj o první místo mezi Toyotou a Mini. Cíle se bohužel nedočkal Alrajhi na druhé Toyotě, který měl jako nováček na Dakaru nakročeno k senzačnímu výsledku. Na třetím místě celkově tak dojel Holowczycz s továrním Mini. Další dvě auta této značky byly na čtvrtém a pátém místě, takže továrna může hovořit o úspěchu a o faktu, že i legenda, jako je Stephane Peterhansel je nahraditelná.

Celkové výsledky

Kamiony

Několik kamionů dokázalo ruské sborné konkurovat, všichni ale nakonec podlehli a Kamaz si dojel pro hattrick v pořadí Mardeev, Nikolaev a Karginov. Ztráta třetího byla 51 minut. To čtvrtý Aleš Loprais, který jediný narušil Ruskou hegemonii už ztratil o hodinu víc. I na pátém místě pak dojel Kamaz Rusa Sotnikova. Aleš Loprais se tak stal tak trochu vítězem, protože jak řekli mnozí závodníci i odborníci, s Kamazem se letos zkrátka závodit nedalo.

Špatně si nevedly ani další české posádky. Nejlepší Tatrou v závodě byla ta, kterou řídil Martin Kolomý. Závod dokončil na sedmém místě. Problémy v předposlední etapě bohužel srazily Tomáše Vrátného na čtrnácté místo. Nesplnil tak své předsevzetí o první desítce, přesto můžeme v letošním extrémně náročném Dakaru mluvit o výborném výsledku. Dokázal také porazit svého týmového kolegu Ardavichuse, který v minulosti jezdil v Kamazu.

Ohlasy z letošního Dakaru Vám budeme přinášet v následujících dnech.

Celkové výsledky

Další články z rubriky: