fotka

Sen o Dakaru letos s Tatrou Karla Lopraise

• vydáno: 18.12.2015
  • autor: Sen o Dakaru

1. ledna 1986 se na startu osmého ročníku Rallye Paříž – Alžír – Dakar sešlo 131 motocyklů, 283 automobilů a 73 kamionů. Za volantem jednoho z nich se poprvé objevil tehdy ještě neznámý testovací jezdec kopřivnické Tatry Karel Loprais.

A premiéra to byla opravdu velkolepá. Kdyby v závěru nejnáročnějšího závodu světa nezapadla Lopraisova Tatra startovní číslo 634 spolu s dalšími kamiony do bahna, ze kterého ji nedostala ani vyprošťovací šlapadla, skončila by téměř jistě na stupních vítězů. Dakarské stříbro získal Karel Loprais již při druhé účasti v roce 1987 a následující rok svůj první Dakar vyhrál!

Po třiceti letech se Karlovi začalo po dakarském dobrodružství stýskat. V rámci projektu SEN O DAKARU se na 15 000 kilometrů dlouhou cestu chystá Tatra 815, startovní číslo 502. Ta v Senegalu spolu s ostatními účastníky vzpomene na všechny, kteří se za start českých posádek v dakarských závodech zasloužili. Neméně důležitým posláním expedice bude poklona Thierry Sabinemu, zakladateli slavného dakarského závodu, který právě v roce Karlova premiérového startu zahynul při tragické havárii pořadatelského vrtulníku.

Expedice má záštitu prezidenta republiky a předsedy Sněmovny a dále s Ministerstvem obrany a Generálním štábem připravuje návštěvu naší vojenské jednotky v Bamaku. Ještě je důležité zmínit, že ve spolupráci s nadací UNICEF a s nadací Stonožka připravuje humanitární pomoc pro vybrané sirotčince v Mali a v Senegalu.

Celou cestu pro vás budeme sledovat a dočkáte se samozřejmě i technických informací o samotné Tatře, která se na trasu legendárního závodu vydá.