fotka

Dakar 2016 - Loeb dále úřaduje, Kolomý vyhrál etapu!

• vydáno: 5.1.2016
  • autor: Matěj Oliva, Foto: Red Bull, Bonver team, Instaforex team

I ve druhé etapě úřadovala legenda klasické rally a dovedla Peugeot k dalšímu etapovému triumfu. V kamionech se na prvním místě vyjímá český stroj s českým řidičem a ani naše ostatní posádky se nenechaly zahanbit. Opět se závodilo na zkrácené trati od CP1, protože začátek závodu byl po deštích nesjízdný.

Dobrou formu Peugeotu potvrdil druhým místem Carlos Sainz, který na Loeba ztratil minutu a půl. Na třetím místě dojelo Mini řízené obhájcem titulu Nasserem Al-Attyahem. Martin Prokop zaostal za Loebem o devět minut a dojel patnáctý. Zapletal s Hummerem dojel 37. Druhý Hummer s Ouředníčkem za volantem pak 49. Peter skončil 53., Josef macháček s bugynou 73. Na devadesáté pozici dojel se side-by-side Arctic Cat Dušan Randýsek.

V celkovém pořadí samozřejmě vede Loeb, na druhé místo se posunul De-Villiers s Toyotou a třetí místo drží Peterhansel s dalším Peugeotem. Prokop se propadl na 12. místo a na vedení ztrácí necelých 15 minut. Mluvit o celkovém pořadí je zatím ale pořád hodně předběžné, protože závod se teprve začíná rozbíhat a to nejzajímavější nás teprve čeká.

Kolomý má etapové vítězství

Z etapového vítezství se radoval Martin Kolomý s Tatrou, který vyhrál etapu s náskokem pouhých 17 vteřin na druhého Hanse Staceyho. Třetí dojel poměrně neznámý Argentinec Villagra v Ivecu. Skvělou etapu odjel Martin Macík s Liazem, který ztratil na Kolomého necelých pět minut a dojel si pro skvělé osmé místo. Devátý dojel o tři minuty později Aleš Loprais. Vrátný dojel 19., Valtr 32. a Randýsek 41.

Celkově je ve vedení i nadále Hans Stacey s Manem, druhý je průběžně Versluis (MAN) a třetí Villagra. Kolomý je s desetiminutovou penalizací na šestém místě. Jinak by ale jeho ztráta byla pouhých 12 vteřin na vedoucího Staceyho! Sedmý je Aleš Loprais. Macík se posunul na jedenácté místo a podstatně si tak zlepšil startovní pozici do zítřejší etapy.

Co k závodu řekl Martin Macík

„První bahnitá a klikatá část trasy, vedoucí do hor se nám povedla. Přisuzuji to dobré prosincové přípravě, během které jsem na podobném povrchu jezdil u nás v Sedlčanské kotlině. Pak následovala krátká vložka úvozem, plným fesh-fesh a ke konci už to bylo hodně rychlé, stejně jako včera. Tam, myslím, nás ostatní hodně dotáhli,“ popisuje Martin Macík.

Rallye se pomalu blíží do hor, kde bude předjíždění čím dál náročnější. Na závodníky navíc čeká maratónská etapa, kdy nebude možné využít pomoc mechaniků, proto je dnešní další postup startovním polem pro posádku žluté liazky tak důležitý. „Díky dobré navigaci Františka a rychlým postřehům Michala jsme dnes ani jednou nevyjeli mimo trať. Jelo se nám ještě lépe než včera, ale stále zůstáváme opatrní. Konečný výsledek je, myslím, super posun a teď už hurá na maratonskou,“ těší se Martin.