fotka

Dakar 2016 - Kamiony ovládli Holanďané

  • vydáno: 6.1.2016
  • autor: Matěj Oliva, Foto: Instaforex team, Bonver team, ASO, Red Bull

Na závodníky čekala první část maratonské etapy, která prověří především techniku, protože po dojetí do bivaku nesmí na strojích pracovat mechanici, ale jen posádky. Navíc v zítřejší druhé polovině etapy čeká závodníky přejezd nejvyššího bodu letošního Dakaru.

V prvních etapách se stále ideálně nedaří ruskému Kamazu, který hraje tak říkajíc druhé housle za Manem a Ivecem, všichni ale víme, že síla ruských závodníků přichází až v náročném terénu v horách. Tam se také Rally zítra konečně vydá.

Nejlepším Čechem byl znovu Martin Kolomý, který dokončil etapu na sedmém místě se ztrátou čtyř minut na De Rooye. O pozici a minutu za ním dokončil Aleš Loprais v Ivecu. Martin Macík dojel na třináctém místě, Tomáš Vrátný 17., 20. Valtr, který letos jede poprvé s Tatrou. Celkově figurje Kolomý na sedmém a Loprais na osmém místě.

Maratonská etapa z pohledu Martina Macíka

Čtvrtá měřená etapa letošní Rallye Dakar už nebyla krácena, jako předchozí speciálky, a piloti kamionů si užili ostrý závod na okruhu měřícím plných 418 km. Liazka Martina Macíka si drží svou pozici v první patnáctce a v aktuální maratónské etapě dojela třináctá. Stejné pořadí si uhájila i celkově. Po příjezdu do bivaku tentokrát neměli k vozům přístup mechanici, ale naštěstí v případě kamionu týmu KM Racing žádných oprav nebylo třeba. A tak se Martin Macík, František Tomášek a Michal Mrkva mohli jít v klidu vyspat na další den, ve kterém na ně čeká nejvyšší bod letošního Dakaru.

„Líza je v dobré kondici. Z maratónské etapy nemám po technické stránce strach. Myslím, že tady v horách se začne pomalu rozhodovat. Jedeme hodně vysoko a jízda ve více než 3000 metrech nad mořem dá zabrat. Je to jako řídit po tom, co jste dostali ránu do hlavy, jste unavenější, bolí vás hlava, kyslík ubývá. I přesto se nám ale jelo dobře, vyrovnaně a všechno šlo, jak mělo,“ popisuje Martin Macík.

„V další etapě bychom měli dosáhnout vůbec nejvyššího bodu, na kterém se kamiony letos v rámci Dakaru ocitnou, takže předpokládám, že to bude dobrodružná jízda. Kromě toho pořadatelé vyhrožují, že další úsek pořádně prověří i navigátory, kteří zažijí perné chvilky. Tak uvidíme, co na našeho Františka nachystali. Pravdou je, že už dnes jsme viděli několik posádek bloudit,“ komentuje další vývoj závodu Martin Macík.

Výsledky

1. Gerard de Rooy (NLD) 03:58:16

2. Pieter Versluis (NLD) +00:00:37
3. Hans Stacey (NLD) +00:01:18
4. Federico Villagra (ARG) +00:01:4
5. Eduard Nikolaev (RUS) +00:03:32

Průběžné pořadí

1. Pieter Versluis (NLD) 10:02:34
2. Hans Stacey (NLD) +00:00:15
3. Federico Villagra (ARG) +00:02:04
4. Gerard de Rooy (NLD) +00:04:59
5. Ayrat Mardeev (RUS) +00:09:27

Další články z rubriky: