fotka

Dakar 2016 - Peterhansel ve vedení, Macháček končí

• vydáno: 9.1.2016
  • autor: Matěj Oliva, Foto: ASO, Red Bull, Instaforex team, KM Racing Team, Bonver Team

Nejnáročnější etapa první části Dakaru dala jezdcům opravdu zabrat a bohužel se to podepsalo i na startovním poli. Rozhodit se ovšem nenechali jezdci Peugeotu, kteří dál okupují nejvyšší příčky. V kategorii kamionů už bohužel nepokračuje Aleš Loprais, nahradit ho ovšem dokázal Martin Kolomý, který se drží v kontaktu s čelem závodu.

Náročnou etapu ve vysokých nadmořských výškách vyhrál velezkušení Peterhansel, ale pouhých 17 vteřin před Sainzem! Mezi jezdce Peugeotu se vklínil Alrajhi s Toyotou, který už ale na Peterhansela ztratil přes sedm minut. Čtvrtý dojel Loeb a pátý Al-Attyah.

Martin Prokop se bohužel znovu celkově propadl, když etapu dokončil na 23. místě se ztrátou 43 minut na Peterhansela. Zapletal dovezl svůj Hummer na 29. pozici, Ouředníček dojel 49. a Dušan Randýsek 83. Jak už jsme psali, Rally skončila pro Josefa Macháčka, kterého zradila technika jeho bugyny. Do cíle musel být odtažen doprovodným vozem a po zjištění, že závada na jeho autě je neopravitelná ze závodu odstoupil. Bohužel ani letos tedy v autě neuvidí cíl závodu.

Po dnešní etapě se změnil průběžný leader závodu. Loeba nahradil v čele jeho teamový kolega Peterhansel, ale pouze s titěrným náskokem 27 vteřin. Na třetím místě je další Peugeot Carlose Sainze. Na svou příleřitost v náročném terénu stále čeká čtvrtý Nasser Al-Attyah s nejrychlejším Mini. Martin prokop je aktuálně na osmnáctém místě se ztrátou 1:41.

Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR č. 302), vítěz

“Byla to dlouhá zkouška a vždycky je obtížné udržet koncentraci po tak dlouhou dobu. Ale šlo to dobře: neměli jsme žádný problém s navigací nebo defektem pneumatiky, takže všechno je bezvadné. Jedeme stále převážně po přehledné trati, kde není mnoho skutečně off-roadových nástrah. Náš vůz je pořád velmi nový a samozřejmě musíme počítat s nebezpečím technických problémů. To se stalo včera Cyrilovi a může to také postihnout kohokoliv z nás tří.”

Kamiony

Kategorie kamionů se bohužel musí obejít bez Aleše Lopraise, který po relativně banální závadě v podobě zadřeného ložiska v předním kole a následné dlouhé opravě musel ze závodu odstoupit, protože nestihl odstartovat do další etapy. První start s kamionem Iveco tak rozhodně nedopadl podle jeho ani našich představ.

Svou vedoucí pozici potvrdil Hans Stacey s Manem, který vyhrál etapu pouhých sedm vteřin před druhým De Rooyem s Ivecem. Třetí dojel další Man holanďana Versluise a to doslova, protože tento muž stojí za celým teamem Manu.

Nejrychlejším Čechem byl Martin Kolomý, který zrtatil tři minuty a skončil sedmý. Skvěle se tentokrát vedlo Valtrovi, který se zdá se už srovnal s Tatrou a dojel na desátém místě. Martin Macík dojel 14. , Tomáš Vrátný 17. a Duašn Randýsek 42.

Postřehy Martina Macíka

„Na začátku se mi podařilo dostat se před první 3 soupeře, kteří nás zdržovali, ale pak už to dál nešlo, protože prvních 150 km bylo hodně rozbitých a nedalo se moc bezpečně předjet. Závěr etapy pak byl rovný a všichni jsme to mydlili stále 140 km/h, jako na dálnici,“ popisuje Martin.

Etapu tentokrát ozvláštnily záblesky největší solné pláně na světě Salar de Uyuni, která byla dříve dnem jezera. Bohužel, její krásy si Martin Macík, a zřejmě ani jeho soupeři, vůbec nestihli všimnout. Stejně jako rodného města prezidenta Evo Moralese, kterým dnes kamiony projely. „Tak to vůbec. Mám cestu dopředu nastudovanou včetně reliéfů. Vím, zda etapa povede horami nebo lesy. Ale že bych si všímal toho, že kolem zrovna prolétl papoušek, to ne. Držím pevně volant a soustředím se na řízení. Ale je vtipné, že po dojezdu vidíme na velkých obrazovkách v kempu natočený záznam ze závodu, parádní záběry z helikoptéry. Takže v té chvíli si říkáme – jé, to bylo pěkný, jak jsme jeli těmi horami,“ popisuje vjemy jezdců během závodu Martin.