fotka

Dakar 2016 - Sainz končí, Al-Attyah havaroval

  • vydáno: 14.1.2016
  • autor: Matěj Oliva, Foto: ASO, Red Bull, Instaforex team, KM Racing Team, Bonver Team

I druhá polovina maratonské etapy byla hodně zajímavá a na čele se děly velké věci. Zkušený matador Carlos Sainz měl problémy už od startu, když musel vyhrabávat auto a následně řešit defekt. Stopku mu ale nakonec vystavil defekt převodovky, který jeho Peugeot vyřadil ze hry defintivně. Nasser Al-Attyah zase obrátil své Mini na střechu. Etapu vyhrál Peterhansel.

Písek, písek a zase písek. To byl největší strašák desáté etapy a dal zabrat všem bez výjimky. Bohužel pro Sainze to byla poslední RZ na letošním Dakaru. Jeho teamoví kolegové ho ale bravurně zastoupili. Vyhrál Stéphane Peterhansel a na bednu se letos poprvé podíval Cyril Despres, který jede v autě svůj druhý Dakar. Bednu doplnil Vladimir Vasilyev s Toyotou.Až na 14. místě dojel Nasser Al-Attyah s Mini, který jak už jsme psali v písku obrátil své auto na střechu a musel dlouho čekat na pomoc. To ho stálo 52 minut. Celkově je díky Sainzově odstouení na druhém místě, ale na Peterhansela ztrácí přesně hodinu a pokud se zkušenému závodníkovi něco vážného nepřihodí, šance na obhajobu prvenství už je spíš teoretická.

Z našich byl nejlepší Míra Zapletal na skvělém sedmém místě! Martin Prokop s Toyotou dojel 22., Tomáš Ouředníček skončil 36., v pořadí bohužel nefiguruje Dušan Randýsek s Arctic Catem.

Výsledky

1. Stéphane Peterhansel (FRA) 03:58:32
2. Cyril Despres (FRA) +00:05:40
3. Vladimir Vasilyev (RUS) +00:12:56
4. Nani Roma (ESP) +00:14:33
5. Sébastien Loeb (FRA) +00:17:40
6. Giniel de Villiers (ZAF) +00:26:16

Průběžné pořadí

1. Stéphane Peterhansel (FRA) 32:44:59
2. Nasser Al-Attiyah (QAT) +01:00:00
3. Giniel de Villiers (ZAF) +01:12:31
4. Mikko Hirvonen (FIN) +01:23:51

5. Leeroy Polter (ZAF) +01:33:58
6. Cyril Despres (FRA) +01:50:07

Kamiony

První etapové vítězství na letošním Dakaru si připsal Renault, který měl za volantem Holanďana De Baara. Ten dojel dvě minuty před svým krajanem De Rooyem s Ivecem, který se drží i v celkovém vedení. Na třetím místě skončil Kamaz Mardeeva. Svých technických problémů může jen litovat Martin Kolomý, který dojel čtvrtý a ukazuje, že jeho Tatra dokáže být stejně rychlá, jako konkurence. Jeho teamový kolega Valtr dojel 13., Martin Macík s Liazkou 19., Tomáš Vrátný 22.

Etapa pohledem Martina Macíka

Martin Macík startoval z 23. místa a po drsných zkušenostech z předchozí etapy měl jasně stanovený cíl: DOJET. Proto jel klidně, zodpovědně, neriskoval. Žádným překvapením už pro posádku nebyl defekt pravého předního kola, které kluci bleskově vyměnili a bez zásadnější ztráty pokračovali v jízdě. Pak ale přišla na řadu závažnější záležitost. Do vrtule motoru vletěl kámen a totálně rozhodil symetrii kamionu. Touto opravou už posádka strávila podstatně víc času. „ Ucítili jsme ránu a nedalo se jet dál. S opravou vrtule jsme bojovali asi hodinu a půl, ale dali jsme to a opět se vydali na stíhací jízdu, abychom dojeli auta, která nás mezitím předstihla,“ popisuje Martin Macík. „Náladu nám také zvedl asi 500 metrový odpočinkový přejezd za polovinou tratě, kde jsme si mohli načerpat vodu. Veškeré naše zásoby jsme totiž nalili do chladiče a stejně jako včera jsme v obrovském vedru neměli co pít,“ doplňuje navigátor František Tomášek.

„Posledních 100 km jsme absolvovali v hodně rozježděném terénu, ale podařilo se nám z 31. místa, na které jsme se po opravě propadli, dotáhnout zpět do první dvacítky. A to jsme jeli opravdu opatrně, abychom neriskovali další komplikace. Nakonec jsme do cíle etapy dorazili 19. a celkově držíme 15. pozici,“ říká Martin. „Jsme rádi, že jsme konečně v bivaku. Lízu si přes noc vezmou do parády mechanici, aby byla zítra zase fit. A my se jdeme vyspat,“ zakončuje pilot žluté liazky.

Další články z rubriky: