Moderní vozy řídí mnoho věcí samy. Některé funkce je ale stále lepší aktivovat ručně

Modernější a dražší auta toho umí stále více. Jejich majitelé na tyto vymoženosti často spoléhají. Je pravdou, že jízdu usnadní, zjednoduší a často i zefektivní. Nehledě na vliv na bezpečnost. Zároveň je ale dobré mít na paměti, že spoléhat výhradně jenom na auto není to pravé. Jsou tlačítka, která je vhodné aktivovat manuálně. Jaká?

Světla

Moderní vozy mají prvky výbavy, díky kterým se o světla není třeba nijak starat. Jednoduše řečeno, systémy reagují na aktuální světelné podmínky a mohou nejenom přepínat z denního svícení na potkávací světla, ale i z potkávacích světel na dálková. Ani jedno však není dokonalé. První varianta málokdy zareaguje na mlhu nebo déšť. Druhá zase neumí předvídat – třeba auto za zatáčkou nebo horizontem. Především kvůli bezpečnosti je namístě měnit světla manuálně.

Zdroj obrázku: Freepik

Odmlžování oken

Nyní v podzimních dnech se jedná o velmi aktuální téma. Stačí chvíle ve voze a okna se začnou mlžit. Moderní vozy toto umí detekovat a aktivovat foukání čelního skla. Nikdy to ale není dokonalé. Obvykle to auto vyhodnotí pozdě a intenzita foukání také není ideální. Nakonec je to stejně řidič, který musí příslušnou funkci aktivovat. Tak proč to neudělat hned na začátku a nespoléhat na auto? Vůz se tak odmlží podstatně rychleji, což znamená, že můžeme i rychleji odjet z parkoviště. Manuálně aktivovat funkci je však vhodné i během jízdy, pokud se skla více potí.

Zamykání

Vozy plné moderní výbavy umí i to, že se při odchodu samy zamknou, při příchodu zase samy odemknou. Funkce to může být velmi praktická, ale jenom do té doby, než něco selže. Kdo si auto nezkontroluje, může ho mít i delší čas odemčené. Stačí jenom, aby byly třeba špatně dovřené dveře nebo elektronika nefungovala tak, jak má. Lepší je raději zmáčknout tlačítko na dálkovém ovladači a přesvědčit se, jestli je vše v pořádku. Pokud ne, můžeme ihned problém napravit a odejít od vozu až ve chvíli, kdy je opravdu zamčeno.

Zdroj: https://driving.ca/auto-news/news/how-it-works-automatic-and-adaptive-headlights
Moderní vozy řídí mnoho věcí samy. Některé funkce je ale stále lepší aktivovat ručně
Přesunout se na začátek