Šetřit v zimě palivo není tak snadné jako v létě. Některé věci ale ovlivnit lze

V době, kdy jsou ceny paliv vysoké, řada řidičů zcela logicky a pochopitelně přemýšlí, jak by se náklady na ujeté kilometry daly co nejlépe a nejvíce srazit. Mnozí uplatňují věci, které fungovaly v létě, ale s nástupem zimy zjišťují, že úspora není taková, jak čekali. Proč tomu tak je? Důvodů je několik.

Zahřívání motoru

Málokdo si to uvědomí, ale když ráno nasedne do svého vozu a nastartuje, nechá ho klidně i několik minut běžet. Během této doby třeba oškrabe skla. Už toto stání, běh motoru na volnoběh, vezme nějaké palivo, které se pochopitelně musí rozpočíst do ujeté vzdálenosti. Nejlepší úspory je dosaženo jen tím, když se motor bude místo volnoběhu zahřívat během jízdy.

Použité pneumatiky

Zimní pneumatiky mohou mít zcela jiný valivý odpor než letní. Vzhledem k tomu, že je nutné zachovat určité vlastnosti v chladných teplotách, jsou zimní pneumatiky z měkčí směsi. Ta může mít vyšší valivý odpor, což znamená jediné. Spotřeba na takových pneumatikách bude i při naprosto stejném stylu jízdy vyšší než na letních. Řešení je jednoduché – vybírat zimní pneu s ohledem na samotnou spotřebu. Informace prozradí štítek pneumatik.

Zdroj obrázku: Freepik

Povrch vozovky

V létě, na suché vozovce, je odpor pochopitelně nižší, než je tomu během zimy. Silnice může pokrývat třeba vrstva sněhu, různého bláta, ale i vody. To vše zvyšuje celkový odpor a vám nezbývá než se smířit s tím, že spotřeba bude vyšší. Nebo trasu naplánovat v termínech, kdy mají být povětrnostní podmínky ideální – silnice budou bez problémů sjízdné.

Okolnosti

Jsou věci, které neovlivníme. Třeba prosmeknutí kol, kdy vyletí otáčky. Nebo kolony, během kterých máme nastartováno. Stejně tak potřebu rychlých rozjezdů nebo brzdění. To vše povede k tomu, že jízda není ideální a na spotřebě se to podepíše. Třeba je umět opravdu hodně předvídat a spoléhat na navigace, které mohou pomoci vyhnout se problémovým úsekům.

Zdroj: https://rates.ca/resources/how-to-save-at-the-pump-during-the-winter
Šetřit v zimě palivo není tak snadné jako v létě. Některé věci ale ovlivnit lze
Přesunout se na začátek