Povinná výbava může být úplně k ničemu. Do auta je lepší dát i něco jiného

Povinná výbava auta, to je souhrn věcí, které bychom měli mít ve voze při každé jízdě. To, zda věci máme, může prověřit policejní hlídka, technik na STK, ale i samotná vzniklá problémová situace. V tu chvíli člověk často zjistí, že mu je předepsaná výbava v podstatě k ničemu a v autě by měl mít něco úplně jiného.

Pneumatiky a řetězy

Zákon poměrně jasně stanoví, kdy je potřeba mít na voze zimní pneumatiky. Dopravními značkami také upravuje lokace, kam řidič bez zimních pneumatik a řetězů nesmí vjet. Problémy s nesjízdností silnic nás ale mohou potkat klidně i v nížinách. Proto platí dvojnásob, že by se řidič neměl nutně řídit jenom zákonem a značkou, ale mít zimní pneumatiky a řetězy vždy ve chvíli, kdy se chystá na hory. Bez ohledu na to, jaká je předpověď – i ta se může rychle změnit.

Lopata

Pokud s autem zapadneme, nezbývá nám než čekat na pomoc někoho jiného. Může se jednat o jiného motoristu, ale třeba i traktor nebo vůz silničářů. Přitom v mnoha situacích bychom si mohli pomoci sami. Stačilo by, aby v našem voze byla lopata. Dnes už není problém koupit jednoduchou skládací, pomocí které auto snadno vyhrabeme a z problémů se dostaneme sami. Často rychleji, než když čekáme na pomoc.

Zdroj obrázku: Freepik

Písek či podobný materiál

Dlouhý, nesjízdný úsek často nijak nevyřešíme a musíme spoléhat na pomoc silničářů. Jsou však i kratší úseky, kde si můžeme pomoci sami. Pomůže pytel s pískem nebo štěrkem. Stačí posypat problémovou část a auto jí projede i bez použití sněhových řetězů. Přitom jde opět o věc, kterou ze zákona vozit nemusíme. Ale může být v krajní situaci rychlejší než navlékání a následné sundávání řetězů kvůli pár metrů dlouhému problémovému úseku.

Jídlo a nápoje

Na horách se může počasí změnit z minuty na minutu. Je dobré myslet na to, že lze na silnici i zapadnout a čekat na pomoc. V takovém případě by v autě mělo být dalších několik nutných věcí, které ale zákon nenařizuje – jídlo a pití. I několikahodinové čekání lze díky tomu přežít bez úhony.

Zdroj: https://www.franciscanhealth.org/community/blog/10-winter-weather-essentials-car-travel
Povinná výbava může být úplně k ničemu. Do auta je lepší dát i něco jiného
Přesunout se na začátek