Ekologická daň se bude zvyšovat

Pro mnohé majitele zejména starších opečovávaných offroadů má stát nepřijemnou zprávu, od příštího roku by se měla dramaticky zpřísnit norma pro platbu ekologické daně z vozidla.

V současné době platí motoristé při převodu vozidla s normou EURO 1 5000,- Kč, s normou EURO2 3000,- Kč a bez emisní normy 10 000,- Kč a to i v případě, že se jedná o youngtimery, nebo veterány. Jediné, co vás může od nory zachránit je testace od veteránského klubu. Nemusíte při tom ale mít veteránské značky. Další výjimnkou jsou držitelé průkazu ZTP a ekodaň nemusíte platit ani pokud aute převádíte jako děditství. V tom se nic měnit nebude.

Změna nás ale čeká u cen jednotlivých přihlášení. U auta s normou EURO 3 bude majitel nově patit 3000,-, u normy EURO 2 5000,- a u normy EURO 1 a méně 10 000,- Kč. Deset tisíc bude muset majitel zaplatit i za auto starší patnácti let. Stejně jako za současného stavu nebude brán ohled na značku ani stav vozu. Stejný poplatek tedy zaplatíte za ohnilého Favorita, stejně jako za Serii, nebo Range Rover v top stavu.

Podle mluvčí Ministerstva Dopravy Petry Roubíčkové by měl zákon při hladkém schválení nabýt platnosti v březnu roku 2016. Jeho cílem je zlepšení čistoty ovzduší ve městech a také snížení následků dopravních nehod, u kterých se předpokládá nižší bezpečnost starých aut. O tom se dá pochopitelně diskutovat. Samozřejmě, že Škoda 120 není při nehodě zrovna bezpečné auto, ale třeba Land Cruiser, nebo nebo Patrol si v ničem nezadá s moderními vozy. Je proto nasnadě zda be nemělo ministerstvo začít rozlišovat konkrétní kategorie vozů.

Více info Zde
Autor: offroadweb.cz, zdroj: Novinky.cz, ekodan.eu

Ekologická daň se bude zvyšovat
Přesunout se na začátek