Nissan převezme v Mitsubishi Motors 34% podíl v hodnotě 237 miliard jenů

Společnosti Nissan Motor Co., Ltd., („Nissan“) a Mitsubishi Motors Corporation („MMC“) oznámily, že dnes podepsaly základní dohodu, která mezi těmito dvěma japonskými automobilkami vytvoří strategickou alianci s dalekosáhlým významem.

Po vydání akcií společnosti MMC převezme společnost Nissan 34% akciový podíl ve společnosti MMC v hodnotě 237 miliard jenů.

Strategická aliance rozšíří stávající partnerství mezi společnostmi Nissan a MMC, v rámci kterého tyto dva podniky spolupracovaly během posledních pěti let.

Oba podniky souhlasily se spoluprací v oblastech, jako jsou nákup, společné technologické platformy pro vozidla, sdílení technologií nebo společné využívání závodů.

Carlos Ghosn, výkonný ředitel a prezident společnosti Nissan, prohlásil: „Je to průlomová a výhodná transakce pro Nissan i Mitsubishi Motors. Vytváří v automobilovém průmyslu novou dynamickou sílu, v rámci níž bude docházet k intenzivní spolupráci a součinnosti. Staneme se největším akcionářem společnosti MMC, budeme respektovat její značku, historii a zvyšovat její příležitosti k růstu. Budeme ji podporovat při řešení náročných úkolů a přivítáme ji jako nejnovějšího člena naší alianční rodiny.“

Osamu Masuko, předseda správní rady a výkonný ředitel společnosti MMC, řekl: „Společnost Nissan Motor během své historie plné úspěšných partnerství důkladně osvojila, jak co nejlépe těžit z výhod aliančních partnerství. Tato smlouva vytvoří dlouhotrvající hodnotu, kterou naše společnosti potřebují pro svůj budoucí vývoj. Budeme nadále prohlubovat naše strategické partnerství a sdílet zdroje, jako jsou například vývoj a nákup.“

V rámci smluvních podmínek transakce společnost Nissan odkoupí 506,6 milionů nově vydaných akcií společnosti MMC v ceně 468,52 jenů za akcii. Cena za akcii odráží vážený cenový průměr počítaný za období mezi 21. dubnem 2016 a 11. květnem 2016 (včetně). Společnost Nissan se při sjednání obchodu stane největším akcionářem společnosti MMC.

Obě firmy očekávají, že společnosti Mitsubishi Heavy Industries, Mitsubishi Corporation a The Bank of Tokyo – Mitsubishi UFJ si ve společnosti Mitsubishi Motors ponechají výrazný společný vlastnický podíl a že strategickou alianci podpoří.

Transakce závisí na uzavření konečné alianční smlouvy, jejíž podepsání se očekává koncem května 2016, uzavření akcionářské smlouvy stávajícími podílníky ze společnosti Mitsubishi Group vlastnícími akcie společnosti MMC a na povolení úřadů. Předpokládá se, že k uzavření transakce dojde koncem roku.

Rozhodnutí společnosti Nissan získat strategický podíl ve společnosti MMC je důkazem nedávného rozšíření jejího aliančního modelu vystavěného na 17leté akciové dohodě se společností Renault. Společnost Nissan získala podíl i v dalších automobilkách nebo s nimi podepsala partnerské dohody – za všechny jmenujme například firmy Daimler či AvtoVaz.

V návaznosti na poměr hlasovacích práv společnosti Nissan navrhne společnost MMC při sjednání obchodu kandidáty prvně jmenované firmy na členy představenstva, přičemž jeden z kandidátů společnosti Nissan se stane předsedou správní rady.

O společnosti Nissan Motor Co., Ltd.

Společnost Nissan je globální výrobce automobilů a pod značkami Nissan, Infiniti a Datsun nabízí kompletní portfolio více než 60 modelů. Ve fiskálním roce 2014 prodala celosvětově přes 5,3 milionu vozů a vykázala tržby 11 300 miliard jenů. Společnost Nissan zkonstruovala, vyrábí a prodává světově nejprodávanější elektromobil všech dob, Nissan LEAF. Globální ústředí společnosti Nissan v japonské Jokohamě řídí provoz v šesti regionech: ASEAN a Oceánie, Afrika, Střední východ a Indie, Čína, Evropa, Latinská Amerika a Severní Amerika. Společnost Nissan zaměstnává celkem 247 500 lidí po celém světě a od března roku 1999 v rámci aliance Renault-Nissan spolupracuje s francouzskou automobilkou Renault.

O společnosti Mitsubishi Motors Corporation (MMC)

Společnost MMC je japonský výrobce automobilů, který dodává špičkové lehké nákladní vozy (pickupy a vozy SUV) a je jedním z předních producentů v regionu ASEAN. Firma v roce 2009 uvedla na trh svůj první sériově vyráběný elektromobil, jejž v roce 2013 následovaly dobíjecí hybridní crossovery na bázi elektromobilů. Společnost MMC zaměstnává 30 000 lidí po celém světě. Její výrobní závody najdeme v Japonsku, Thajsku, Číně, na Filipínách a v Rusku. Na růstu firmy mají největší podíl modely Pajero Sport, Triton nebo Outlander. Ve fiskálním roce 2015 společnost celosvětově prodala 1 048 000 vozů. Výměna. Čistý prodej společnosti MMC ve fiskálním roce 2015 činil 2 267,8 miliard jenů a čistý zisk dosáhl výše 89,1 miliard jenů. Společnost MMC je kotována na tokijské burze.


Autor: TZ Nissan

Nissan převezme v Mitsubishi Motors 34% podíl v hodnotě 237 miliard jenů
Přesunout se na začátek