Paříž 2016: Přichází druhá generace modelu Audi Q5

Audi představuje druhou generaci úspěšného modelu Audi Q5*, jejíž prodej bude zahájen začátkem roku 2017. SUV se čtyřmi kruhy snoubí sportovní charakter limuzíny Audi s všestranností a mimořádnou variabilitou interiéru. Nové Audi Q5 stanovuje opět měřítka ve svém segmentu, ať se jedná o konektivitu, hospodárnost nebo asistenční systémy.

„První Audi Q5 bylo po dlouhé roky celosvětově nejprodávanějším SUV ve své třídě. Vyvinout jeho nástupce nebylo snadným úkolem, ale právě proto byla tato výzva velmi lákavá,“ říká Rupert Stadler, předseda představenstva společnosti AUDI AG. „S novým modelem Q5 posouváme laťku opět o kus výš. Mezi velké inovace patří pohon všech kol quattro s technologií ultra, velmi úsporné motory, vzduchové odpružení s adaptivními tlumiči a rozsáhlá nabídka informačních, zábavních a asistenčních systémů.“

Nové SUV značky Audi zaujme svými atletickými tvary. Aerodynamicky nízké přídi dominuje prostorově výrazně tvarovaná maska chladiče Singleframe s masivním rámečkem. Světlomety jsou na přání dodávávány s diodami LED nebo s technologií Matrix LED s vysokým rozlišením a funkcí dynamických ukazatelů směru.

Typické Audi: zřetelný poukaz na pohon quattro

Profil je členěn osobitě klenutou a silně zkosenou ramenní linií. Značně zvýrazněné podběhy kol poukazují na trvalý pohon všech kol quattro. Velmi brzy se začíná směrem k zádi svažovat horní linie nízké plochy bočních oken. Stejně jako na přídi umocňují i na zádi horizontální linie dojem šířky a suverenity. Zadní světlomety jsou na přání k dispozici rovněž s dynamickými ukazateli směru. Zadní víko obepíná střešní sloupky C, což je typickým znakem modelů Q značky Audi. Do difuzoru jsou integrovány koncovky výfukové soustavy.

Audi nabízí nový model Q5 se 14 barvami karoserie. Zákazníci budou mít na výběr pět nově koncipovaných výbavových linií – sport a design, sportovní paket S line, design selection a exteriérový paket S line. Jejich výběr ovlivní vzhled vozidla. Například u linie design umocňují šedé kontrastní vnější díly karoserie robustní charakter nového SUV, zatímco Audi Q5 ve výbavové linii sport je má lakované v barvě karoserie.

Úspora hmotnosti: až o 90 kilogramů nižší hmotnost než u předchůdce

Nové Audi Q5 je s délkou 4,66 metru, šířkou 1,89 metru, výškou 1,66 metru a rozvorem 2,82 metru v porovnání s předchůdcem v téměř všech rozměrech větší. Zároveň klesla jeho pohotovostní hmotnost až o 90 kilogramů v závislosti na verzi poháněcího ústrojí. Oceli nejvyšší úrovně pevnosti v tahu a hliník tvoří inteligentní kombinaci materiálů v konstrukci karoserie.

Také v oblasti aerodynamiky zaujímá nové Audi Q5 vrcholné postavení ve své třídě. Čtyřválcové verze mají díky aerodynamicky optimalizované střeše hodnotu součinitele aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,30. Aerodynamická hlučnost je mimořádně nízká, vibrační komfort je na vysoké úrovni. Nové SUV značky Audi tak rozmazluje řidiče a cestující nejlepšími akustickými vlastnostmi v interiéru v rámci své třídy.

Velkoryse prostorný: interiér

V interiéru je k dispozici dostatek místa pro pět osob a v důležitých rozměrech překonává nové Audi Q5 svého předchůdce i konkurenty. Horizontálně orientované linie umocňují dojem prostornosti a komfortu a celou šířkou přístrojové desky prochází trojrozměrně tvarovaná ozdobná lišta. Nový koncept výbavových linií nabízí zákazníkům široký výběr barev a materiálů.

Nová, velmi účinná klimatizace je k dispozici ve dvou verzích. Tříramenný multifunkční volant je součástí sériové výbavy. Na přání jsou nabízeny doplňkové funkce, jako je vyhřívání volantu. Nabídka funkční výbavy sedadel sahá až k pneumatické masážní funkci. Za tmy vytvoří uvnitř vozu atraktivní prostředí na přání dodávané dekorační osvětlení (sériově pro design selection) v 30 různých barvách. Kvalita zpracování nového modelu Audi Q5 nezná kompromisy.

Opěradla zadních sedadel nového modelu Audi Q5 jsou rozdělena na tři části. Na přání lze zadní sedadla podélně posouvat a měnit sklon jejich opěradel. V závislosti na poloze zadních sedadel nabízí zavazadlový prostor v základním uspořádání objem 550 až 610 litrů, což je o 10 litrů více než u předchůdce. Sklopením opěradel zadních sedadel tato hodnota vzroste až na 1550 litrů. Manipulaci se zavazadly usnadňují inteligentní řešení, mezi něž patří sériově dodávaná rohož, kterou lze variabilně skládat, na přání dodávané elektrické ovládání zadního víka se senzorem pohybu a manuálně aktivované snížení světlé výšky prostřednictvím vzduchového odpružení, dodávaného na přání.

Silné kvinteto: agregáty TDI a TFSI

Nové Audi Q5 bude uvedeno na evropské trhy s pěti výkonnými a úspornými motory – čtyřmi jednotkami TDI a jedním agregátem TFSI. Motory poskytují až o 20 kW (27 k) vyšší výkon, ale jejich spotřeba paliva je výrazně nižší. Mimořádnou hospodárností se mohou pochlubit zejména motory 2.0 TDI, které budou pro nové Audi Q5 k dispozici ve výkonových stupních 110 kW (150 k), 120 kW (163 k) a 140 kW (190 k).

Oba vrcholné motory kombinují suverénní výkony s hospodárností. Zdokonalený motor 2.0 TFSI je vyladěn na nejvyšší výkon 185 kW (252 k), ale v průměru se spokojí s 6,8 litru benzinu na 100 kilometrů, čemuž odpovídá hodnota emisí CO2 154 gramů na kilometr. Rovněž značně přepracovaný šestiválec 3.0 TDI dosahuje nejvyššího výkonu 210 kW (286 k) a maximálního točivého momentu 620 N.m.

Mnohostranné a účinné: převodné ústrojí

Hnací řetězec pro SUV střední třídy má zcela novou konstrukci – to platí i pro šestistupňovou mechanickou převodovku, sedmistupňovou převodovku S tronic a osmistupňovou převodovku tiptronic (pouze pro 3.0 TDI). Automatické převodovky disponují volnoběžnou funkcí, která snižuje spotřebu paliva. Řidiči je ovládají pákou voliče nebo pádly na volantu. V obou případech jsou signály přenášeny elektronicky.

Nový pohon všech kol quattro s technologií ultra se dodává sériově ve spojení s motory 2.0 TDI o výkonu 120 kW (163 k) nebo 140 kW (190 k) a pro 2.0 TFSI s výkonem 185 kW (252 k). Pro vstupní turbodiesel s výkonem 110 kW (150 k) je nabízen na přání. Pohon všech kol quattro s technologií ultra odpojuje pohon zadní nápravy vždy v situacích, kdy není zapotřebí, a v případě potřeby jej na základě prediktivního řízení opět připojuje. Tento nový koncept zvyšuje hospodárnost bez kompromisů z hlediska trakce a jízdní dynamiky.

Jak ve verzích s pohonem předních kol, tak i ve variantách s pohonem quattro zdokonaluje chování vozidla systém selektivního rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola. Toto inteligentní softwarové řešení zajišťuje za všech okolností mimořádné zážitky z dynamické, precizní a kontrolované jízdy. Pro vznětový motor V6 dodává Audi na přání sportovní diferenciál na zadní nápravě, který rozděluje hnací sílu podle potřeby mezi zadní kola, a tím zajišťuje nejvyšší úroveň jízdní dynamiky. Jedná se o další novinku v této modelové řadě i celém segmentu.


Autor: TZ Audi

Paříž 2016: Přichází druhá generace modelu Audi Q5
Přesunout se na začátek