Sníh na silnicích není problém jen kvůli horší sjízdnosti. Při jízdě po něm hrozí pokuta

V zimě je sníh na vozovkách běžná věc. Nejenom v horských oblastech, ale také v nížinách. Většina má tuto situaci spojenou hlavně s horší sjízdností silnic, a tím i nutností přizpůsobit jízdu aktuálním podmínkám. Realita je však taková, že za jízdu na zasněžené vozovce může hrozit i pokuta. Stačí dělat věci, které odporují zákonu.

Jízda na letních pneumatikách

I během zimy je sice povoleno jezdit na letních pneumatikách, ale musí tomu odpovídat stav vozovky. Pokud je pokrytá sněhem nebo se tento stav vzhledem k počasí předpokládá, je nezbytné mít na voze zimní pneu. Kdo toto nerespektuje, a přesto vyrazí na letních, riskuje nejenom nehodu, ale také pokutu, pokud ho policejní hlídka zastaví a zjistí, že došlo k přestupku.

Nečitelná RZ

Registrační značka musí být na každém voze. Zákon stanovuje jak její podobu, tak i to, že musí být čitelná. Neměla by tedy být jakkoliv znečištěná, jelikož právě i toto může výrazně zkomplikovat její čitelnost. V případě vozovky pokryté rozbředlým sněhem se to může jevit jako problém. Ten odlétává z jiných aut a následně může ulpět i na tabulce registrační značky. A ta přední se stává kompletně nečitelnou, což pochopitelně může být důvod k udělení pokuty.

Zdroj obrázku: Freepik

Odlétávající sníh

Pokud sníh začne tát, hrozí nejenom stále špatná sjízdnost, ale i to, že dojde k rozstřikování sněhu kolem auta. Mimo bytovou zástavbu to není až takový problém. Ve městech je to však komplikací. Rychle jedoucí vozidla mohou způsobit, že sníh odlétává až na chodníky, kde jdou chodci, nebo na fasády domů. I když to některým řidičům může připadat jako velká zábava, i tady je třeba připomenout, že se jedná o přestupek, který policie má právo pokutovat.

Horší viditelnost

I když se to nezdá, v zimě jsou funkční stěrače a dostatek kapaliny do ostřikovačů něco, za co bychom měli platit zlatem. Stačí chvíle a čelní sklo je natolik znečištěné, že potřebuje umýt. Pokud toto ignorujeme, může to být pro hlídku motivace k udělení pokuty.

Zdroj: https://www.skipeak.net/blog/the-risks-of-heavy-snowfall-while-you-re-travelling
Sníh na silnicích není problém jen kvůli horší sjízdnosti. Při jízdě po něm hrozí pokuta
Přesunout se na začátek