USA už má nástupce Humwee

V terénu budete jen těžko hledat větší legendu, než je americký transportér Humwee, který už má za sebou desitky válečných konfliktů, ve kterých ukázal své schopnosti. Konstrukce auta už má ale hodně za sebou a armáda USA se nyní chystá obnovit více než 50 000 obrněných terénních vozidel.

Požadavky armády vznikly v roce 2006 a nebyly vůbec nenáročné. Vozidlo s označením JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) mělo splňovat maximální balistickou ochranu posádky, ale zároveň být co nejlépe mobilní, tedy mít co nejnižší hmotnost. A to rozhodně není jednoduché.

Do užšího výběru se dostaly tři firmy, které dostaly od Pentagonu 35 milionů dolarů. Za ně měly dodat sedm exemplářů svého vozidla pro testy. Ty dostala armáda v roce 2011. V roce 2012 bylo vyhodnoceno a armáda vznesla požadavek na dva typy vozidel. Jedno nákladní a jedno lehké pro čtyři členy posádky.

Tři finalisté – AM General, Lockheed Martin a Oshkosh pak dodali své finální stroje v loňském roce. Pak už byl čas pouze na cenové nabídky a podmínky prodeje armádě. nakonec bylo vybráno vozidlo Oshkosh JLTV od firmy Oshkosh Corporation. Nové auto má dvě zásadní vlastnosti – nezávislé zavěšení podvozku TAK-4i a komplexní balistická ochrana posádky Core1080. Zejména mobilita je velmi zajímavá a výrobce udává až o 70% vyšší rychlost, než konkurenční kolová technika. Jízda s podvozkem, který má zdvihy až půl metru je také podstatně plynulejší, což má za následek nižší opotřebení a vyšší spolehlivost auta. Jednoduchý by měl být také servis. Všechny důležité součásti jsou opticky kontrolovatelné a snadno dostupné. K servisu také není třeba žádná speciální technika.


Autor: offroadweb.cz

USA už má nástupce Humwee
Přesunout se na začátek