Vypadalo to na vandala, potom se zjistilo že za děravými pneumatikami byl toulavý pes

O zvláštním chování psů vůči autům jste určitě slyšeli. Někteří psi cestování doslova milují, a tak lezou do auta pokaždé, kdy ho jejich majitelé nechají otevřené. Jiní se naopak aut bojí jako čert kříže, a pokud s nimi chcete někam vyrazit, musíte je naložit pomalu násilím. Další psi na auta štěkají, případně je pronásledují – týká se to hlavně těch, kteří v autě obvykle nejezdí. V sousedním Polsku však byl postrachem majitelů zaparkovaných aut pes, který pneumatiky prokousával.

Trestný čin poškozování cizí věci

Podobně jako v České republice, také v Polsku je poškozování cizího majetku, tedy i zaparkovaného auta přestupkem, případně trestným činem, způsobí-li pachatel vyšší škodu. Proto se případem několika prokousaných pneumatik v ulici Farna v hornoslezském Chořove zabývali policisté. Zdálo se, že případ bude relativně jednoduchý. Policie v takovém případě obvykle postupuje takto:

  • Prostuduje záběry z kamerových systémů
  • Identifikuje na nich pravděpodobného pachatele a získá jeho popis
  • S takzvaným identikitem pachatele se pochůzkáři poptají po okolí
  • Dotyčného najdou a zadrží

Celý proces obvykle netrvá příliš dlouho, vandal je v takových situacích nejčastěji známá firma, která už má záznamy v policejních databázích. Často jde o recidivistu, který má potíže s alkoholem či návykovými látkami, a cizí věci poškozuje v podroušeném stavu. V tomto případě se ale jednalo o viníka, kterého policisté nečekali.

Pes vandalem

Propíchané pneumatiky měl totiž na svědomí toulavý pes, podle vzhledu německý ovčák nebo jeho kříženec. Ani on však spravedlnosti neunikne, polští policisté chystají odchyt tohoto zvířete. Pes tak pravděpodobně skončí v útulku, tedy de facto za mřížemi. O jeho dalším osudu rozhodnou kynologové a případně lidé, kteří by se ho rozhodli adoptovat. O starší psy z útulku však v Polsku není velký zájem.

Vypadalo to na vandala, potom se zjistilo že za děravými pneumatikami byl toulavý pes
Přesunout se na začátek