Když někde jezdíme po paměti, obvykle si nevšímáme značek, jelikož přesně víme, jaká přednost na které křižovatce platí nebo kudy bychom měli jet. Jízda po paměti se však může stát i nebezpečnou. Stačí drobná změna a řidič je rázem vyveden z míry. To se ale nemusí stávat jenom tam, kde to zná. U nezkušených řidičů může něco podobného nastat kdekoliv. Co je největší problém?
Změna přednosti
Velkým problémem může být změna přednosti. Kdo jezdí po paměti, může mít problém s tím, že na některé z křižovatek dojde ke změnám. Rázem vede hlavní silnice jinak než dříve. Problém ale může nastat i na neznámých úsecích. Ne každý má jasno v tom, zda má větší prioritu semafor, nebo dopravní značky. Nebo policista řídící dopravu. I to může být důvod značné zmatenosti některých řidičů. Pravidla jsou ale jasná a priorita je v tomto pořadí: policista – semafor – značka.
Barva čar
Co jsou to vodorovné dopravní značky? Laicky řečeno se jedná o čáry na vozovce. Mají bílou barvu a je namístě se podle nich řídit. Někdy se ale setkáme se změnou barvy. Místo bílých se objeví žluté, které vedou jinudy. Jaká barva má v danou chvíli přednost? Nezkušení řidiči mohou být vyvedeni z míry, jelikož nevědí, že v případě žlutých čar se mají řídit právě podle nich. Jsou známkou určité přechodné úpravy – třeba během oprav daného úseku.
Úprava rychlosti
I změny v maximální povolené rychlosti mnohé řidiče mohou značně vyvést z míry. Každý ví, že mimo obec může jet 90 a v obci 50. Co ale v případě, že se objeví značka upravující rychlost? Ne vždy musí platit, jelikož některé jsou doplněny dodatkovou tabulkou, která platnost upravuje. Pokud jsou navíc v obci, platí jen do první křižovatky. Ne každý má ve specifických rychlostních úpravách jasno, a tak hrozí dvě věci. Buď zbytečně pomalá jízda, nebo nevědomé překračování rychlosti.
Zdroj: https://bridgestone-mea.com/en/discover/the-12-most-common-driving-mistakes