Běžné změny na silnicích řidiče často vyvedou z míry. K nehodě je to pak jenom kousek

Když někde jezdíme po paměti, obvykle si nevšímáme značek, jelikož přesně víme, jaká přednost na které křižovatce platí nebo kudy bychom měli jet. Jízda po paměti se však může stát i nebezpečnou. Stačí drobná změna a řidič je rázem vyveden z míry. To se ale nemusí stávat jenom tam, kde to zná. U nezkušených řidičů může něco podobného nastat kdekoliv. Co je největší problém?

Změna přednosti

Velkým problémem může být změna přednosti. Kdo jezdí po paměti, může mít problém s tím, že na některé z křižovatek dojde ke změnám. Rázem vede hlavní silnice jinak než dříve. Problém ale může nastat i na neznámých úsecích. Ne každý má jasno v tom, zda má větší prioritu semafor, nebo dopravní značky. Nebo policista řídící dopravu. I to může být důvod značné zmatenosti některých řidičů. Pravidla jsou ale jasná a priorita je v tomto pořadí: policista – semafor – značka.

Zdroj obrázku: Freepik

Barva čar

Co jsou to vodorovné dopravní značky? Laicky řečeno se jedná o čáry na vozovce. Mají bílou barvu a je namístě se podle nich řídit. Někdy se ale setkáme se změnou barvy. Místo bílých se objeví žluté, které vedou jinudy. Jaká barva má v danou chvíli přednost? Nezkušení řidiči mohou být vyvedeni z míry, jelikož nevědí, že v případě žlutých čar se mají řídit právě podle nich. Jsou známkou určité přechodné úpravy – třeba během oprav daného úseku.

Úprava rychlosti

I změny v maximální povolené rychlosti mnohé řidiče mohou značně vyvést z míry. Každý ví, že mimo obec může jet 90 a v obci 50. Co ale v případě, že se objeví značka upravující rychlost? Ne vždy musí platit, jelikož některé jsou doplněny dodatkovou tabulkou, která platnost upravuje. Pokud jsou navíc v obci, platí jen do první křižovatky. Ne každý má ve specifických rychlostních úpravách jasno, a tak hrozí dvě věci. Buď zbytečně pomalá jízda, nebo nevědomé překračování rychlosti.

Zdroj: https://bridgestone-mea.com/en/discover/the-12-most-common-driving-mistakes
Běžné změny na silnicích řidiče často vyvedou z míry. K nehodě je to pak jenom kousek
Přesunout se na začátek