Barevné pruhy na pneumatikách mají mnozí za zbytečnost. Ve skutečnosti prozradí jednu důležitou informaci

Když kupujeme pneumatiky, hledíme primárně na to, jaké mají parametry. Zajímat nás mohou nezávislé testy, ale také třeba energetický štítek na pneumatikách. Pokud je nekupujeme online, ale v obchodě, často narazíme na to, že pneumatiky mají na svém povrchu, v oblasti vzorku, několik barevných proužků. K čemu jsou a je důležité se na ně dívat?

Co znamenají pruhy na pneumatikách?

Pokud vás to v minulosti zajímalo, a dokonce jste se na to prodejce i zeptali, dostali jste odpověď, že se ve většině případů jedná o interní značení výrobce. Jak pneumatika prochází jednotlivými kroky výrobního procesu, mohou na ni být aplikovány barevné pruhy, které slouží k následné zpětné kontrole toho, že prošla výrobním procesem tak, jak měla.

V praxi se tedy o daných pruzích na pneumatice mluví jako o něčem, co je důležité především pro samotného výrobce a jeho zaměstnance, kteří mohou podle toho určit, zda je pneu v pořádku. To budí dojem, že dané pruhy v podstatě nejsou pro zákazníka nijak důležité. To je však známý omyl.

Zdroj obrázku: Freepik

Vhodné i pro zákazníka

Barevné pruhy na pneumatikách však může pro svůj prospěch využít i zákazník. Sice nepozná, zda pneu opravdu prošla celým výrobním procesem, ale pozná jinou věc. Jelikož se tyto barevné pruhy na pneumatikách poměrně rychle sjedou, mohou být důležitým ukazatelem při nákupu. Pokud na pneumatice jsou, znamená to, že je pneu opravdu nová a ještě se na ní nejezdilo a následně nedošlo k jejímu umytí. I toto tak může být jeden parametr výběru. Pouze je třeba připomenout, že ne každý výrobce toto značení pomocí barevných proužků u svých pneumatik používá.

Pruhy nejsou tečky

Na závěr dodejme, že pruhy nejsou to samé jako barevné tečky na pneumatikách. Ty mohou být skutečně ku prospěchu, především při přezouvání a následném dovažování. Dané tečky obvykle najdeme v boční části.

Zdroj: https://www.oponeo.co.uk/blog/tyre-stripes
Barevné pruhy na pneumatikách mají mnozí za zbytečnost. Ve skutečnosti prozradí jednu důležitou informaci
Přesunout se na začátek