Baterii zima příliš nesvědčí, její kontrola není náročná a ušetří starosti i nemalé finance

Nízké teploty bateriím nesvědčí. Snadno vás o tom přesvědčí třeba mobilní telefon, který se vám pravděpodobně teď v lednu vybíjí o poznání rychleji než v létě. A přestože autobaterie je mnohem větší, a často i podstatně lépe izolovaná než akumulátor ve vašem mobilu, trpí mrazem úplně stejně. Proto se potíže s nastartováním auta objevují v zimě mnohem častěji než kdykoli jindy. Většinou postihnou řidiče, kteří s autem delší čas nikam nejeli. Ale pokud auto používáte hlavně na několikakilometrové dojíždění do práce, při kterém se baterie nestihne sama dobíjet, může se zbytek elektřiny v ní vybít i přes noc.

Ani bezúdržbová baterie není bezúdržbová

Mezi řidiči, zejména těmi mladšími, koluje fáma, že autobaterie v nových vozech už jsou bezúdržbové. Tak se jim sice skutečně říká, ale platí to jen o konstrukci baterie. Znamená to, že baterii není třeba doplňovat elektrolyt. O samotnou baterii se pochopitelně starat musíte, aby se vám nestalo, že vaše auto nepůjde nastartovat. V praxi je třeba u všech autobaterií zajistit:

  • Aby se baterie nevybila
  • Byly jejich elektrody čisté, neboť nečistoty mohou přerušit elektrický obvod
  • Nedošlo k mechanickému poškození baterie

    Zdroj obrázku: pixabay.com

I baterie může zamrznout

V českých podmínkách se to nestává tak úplně často, alespoň ne kompletní zamrznutí autobaterie, přesto se v ní může objevit led. Část elektrolytu totiž tvoří voda. A ta, jak ví každé malé dítě, mrzne, když rtuť teploměru klesne pod nulu. Voda v elektrolytu však samozřejmě nezamrzne, jakmile přijdou první mrazy, díky vysoké hustotě je tato voda relativně odolná vůči mrazu, jakkoli tohle slovní spojení zní podivně.

V praxi tak obvykle voda v elektrolytu zmrzne, až když teplota klesne pod -20 °C a několik hodin se od touto úrovní udrží. Během opravdu mrazivých nocí je proto dobré baterii v autě nenechávat, je lepší ji vyjmout a odnést domů do tepla. Ta trocha práce, kterou si tím přiděláte, se ve skutečnosti hodně vyplatí.

Zdroj obrázku: pixabay.com
Zdroj: Autorský text
Baterii zima příliš nesvědčí, její kontrola není náročná a ušetří starosti i nemalé finance
Přesunout se na začátek