Nedodržování servisních intervalů výrobců může podle mechaniků autům prospívat

Obecně platí, že instrukcemi a doporučeními z manuálu je radno se řídit, byť je často řidiči podceňují. Při jejich nedodržení totiž hrozí nejen poškození auta, ale můžete také přijít o záruku. Respektive oprava takového poškození, které vznikne chybnou údržbou, nemusí být provedena v rámci záručního servisu, a vy ji tak budete muset uhradit ze svého. Přesto však existují pravidla, která není třeba brát jako zákon. Podíváme se na ně v našem dnešním článku.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Motorový olej

V manuálu se obvykle dočtete, že olej je třeba měnit po určitém počtu najetých kilometrů nebo po uplynutí nějakého stanoveného časového úseku. U běžných osobních aut výrobci doporučují výměnu nejméně jednou ročně, případně vždy po najetí 15 tisíc kilometrů. Některé dražší modely už umí analyzovat váš styl jízdy a výměnu oleje vám pak auto za určitých podmínek samo doporučí.

Praxe nicméně dokládá, že pokud používáte kvalitní motorový olej s dlouhou životností, který není o mnoho dražší než obyčejné oleje, bez potíží s ním najezdíte i 30 tisíc kilometrů. Stav oleje nicméně výrazně ovlivňuje, zda jezdíte hlavně ve městě, kde popojíždíte v kolonách při dopravních špičkách, nebo se vydáváte na dlouhé cesty v konstantní rychleji. U městských aut je olej třeba měnit častěji, klidně i po najetí 10 tisíc kilometrů.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Olej v převodovce

Také pokud jde o olej v převodovce, drží se automobilky s pokyny dost při zemi. I v tomto případě platí, že pokud se rozhodnete připlatit si za kvalitnější olej a budete se ke svému autu chovat dobře, není třeba jej měnit tak často, jak uvádí manuál. Olej byste měli vyměnit, když pedál spojky přestane reagovat hladce a plynule, případně když začne prokluzovat. Životnost oleje v převodovce prodloužíte, pokud:

  • Budete při zastavení řadit neutrál, nikoli držet nohu na spojce
  • Budete řadit plynule a bez cukání
Zdroj: Autorský text
Nedodržování servisních intervalů výrobců může podle mechaniků autům prospívat
Přesunout se na začátek