Brzdění vypadá banálně, skutečně dobře to ale umí málokdo. Oblíbené způsoby zbytečně ničí auto

V autě je mnoho věcí, které mají vliv na bezpečnost. Jedním z nejdůležitějších prvků jsou jistě brzdy, které nám umožní automobil zastavit. Před křižovatkou, před překážkou, ale i v nenadálé situaci. Brzdy by měly nejenom vždy dokonale fungovat, ale jako řidiči bychom je měli také správně používat. Ne každý to umí. V čem se nejvíce chybuje?

Agresivní a prudké brzdění

Je hned několik důvodů, proč takto nebrzdit. V první řadě proto, že tak až enormně zatěžujete a opotřebováváte své brzdy. Destičky se musí silně zakousnout do kotoučů a dojde k nadměrnému tření. A to znamená i riziko brzké výměny. Při agresivním a prudkém brzdění však myslete i na to, že za vámi jedou auta. A jejich řidiči na váš extrémní manévr nebudou často schopni včas reagovat.

Dlouhé stání na brzdě

Sjíždíte kopec, chcete si udržet optimální a bezpečnou rychlost, proto neustále stojíte na brzdě? Velká chyba. Tímto způsobem brzdy až enormně zahříváte, a dokonce hrozí, že mohou vypovědět službu. Také jsou vlivem toho zbytečně opotřebovávány. Správné je v kopci využít brzdění motorem a brzdit v intervalech. Díky tomu udržíte správnou rychlost a vaše brzdy se stihnou zchladit na optimální teplotu.

Zdroj obrázku: Freepik

Bezdůvodné přibrzdění

Jedete a řidiči před vámi najednou bliknou brzdová světla. Je pochopitelné, že instinktivně dupnete na brzdu také a budete přemýšlet, co se děje. Obvykle se ale neděje nic, došlo jenom k bezdůvodnému přibrzdění. Řidič chtěl třeba jen zpomalit na povolenou rychlost nebo mu přišlo, že se blíží k autu před sebou. Jde však o zcela zbytečný a rizikový manévr. Stačí dát nohu z plynu a využít brzdění motorem. Auto mírně zpomalí i bez rozsvícení brzdových světel.

Nepoužívání brzdy

Dá se jezdit bez brzdy? U elektromobilů se silně nastavenou rekuperací ano. I tady je ale problém. Kdykoliv dá řidič nohu z plynu, auto začne výrazně zpomalovat a svítí mu brzdová světla. Pro ostatní je něco podobného nejenom matoucí, ale také obtěžující.

Zdroj: https://practicalmotoring.com.au/car-advice/how-to-brake-properly-14-tips/
Brzdění vypadá banálně, skutečně dobře to ale umí málokdo. Oblíbené způsoby zbytečně ničí auto
Přesunout se na začátek