Podzim může být z hlediska počasí nevyzpytatelným ročním obdobím. Mohou se objevovat krásné slunné dny, stejně jako pravý opak – dny deštivé, spojené s větrem, mlhou, ale někdy dokonce také se sněhem nebo námrazou. Zvládnout jízdu v takových dnech nemusí být až tak složité, když se dodržují pravidla.
Pozor na listí
Jízda podzimní alejí může díky barevnému listí vypadat krásně. Ale je to také velmi nebezpečný úsek. Spadané mokré listí může být velmi nebezpečné – klouže. Pokud je silnice pokrytá listím, tak nějak tuto situaci čekáme. Pozor ale na to, když je listí jen na okraji nebo ve středu. I tady to může nebezpečně klouzat.
Kolik je stupňů?
Při podzimním nasedání do auta je třeba hlídat také teploměr. Pokud teploty klesají pod bod mrazu, může to být značně rizikové. Silnice totiž mohou být namrzlé, i když se na první pohled zdají suché. Podzimním rizikem je také takzvaný černý led, který lze snadno přehlédnout a dokáže nadělat hodně problémů. Základem je tedy s klesající teplotou myslet na problémy.
Voda je riziko
Nejenom listí nebo námraza. Je to také voda, která je rizikem v podzimních dnech. Pokud se objeví prudký déšť nebo kaluže na vozovce, měl by tomu řidič přizpůsobit svou jízdu. Primárně zpomalit, jelikož špatné pneumatiky, nedostatečný vzorek a vysoká rychlost jsou ideální podmínky pro takzvaný aquaplaning, který je dalším rizikem podzimní jízdy.
Jak se světly
Podzim přináší úskalí i ohledně svícení. Ti, co spoléhají na automatické denní svícení, často v mlze nebo za zhoršené viditelnosti nemusí být vidět. Jsou tu ale i ti, kteří zase nadměrně používají mlhovky a oslňují tak ostatní. Zde platí jedno jediné pravidlo – vyhodnotit situaci a hlavně přemýšlet. Ani jeden extrém není při podzimním cestování správný. Jak spoléhat se výhradně na elektroniku auta, tak i nadbytečně svítit, když to není nutné.
Zdroj: https://www.drivparts.com/parts-matter/learning-center/driver-education-and-vehicle-safety/fall-driving-tips.html