K nižší spotřebě pomáhá paradoxně to, čemu se mnozí nepochopitelně vyhýbají.

Ceny pohonných hmot výrazně stoupají a i ti, kteří nemají hluboko do kapsy, začínají řešit svůj styl jízdy. Vzhledem k cenám za litr nafty nebo benzínu chce každý jezdit co nejúsporněji. A z dravé sportovní jízdy se stává takzvaná jízda na spotřebu. Ne každý ale ví, jak na to. Mnozí dělají zbytečné chyby a jejich následná spotřeba se až tak neliší od té, kterou vůz měl, když na ekonomiku provozu nedbali. Jak je to možné?

Pomalejší jízda spotřebě prospívá

Nejsou to jenom elektromobily, které mají na dálnicích vysokou spotřebu. To stejné se týká také vozidel se spalovacím motorem. Důvody jsou hned dva. Dálniční stotřicítka totiž drží i na nejvyšší rychlostní stupeň motor v poměrně vysokých otáčkách. A dále je tu velký odpor vzduchu. Dohromady je rovnice jasná – motor musí spálit hodně paliva, aby dokázal udržet tempo. Proto platí, že pomalejší jízda – s ohledem na odpor vzduchu a otáčky–, spotřebě prospívá.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na příliš pomalé tempo

Všeho moc škodí. A o příliš pomalé jízdě to platí taky. Dát nohu z plynu při dálničním tempu nebo jet lehce pod devadesátikilometrovým limitem není z hlediska spotřeby na škodu. Pozor ale na příliš pomalou jízdu, na nižší rychlostní stupně. I to je ten okamžik, kdy si motor musí brát poměrně dost paliva, které se mnozí úzkostlivě snaží ušetřit. Ideální je tedy jezdit na nejvyšší rychlostní stupeň v optimálním spektru otáček.

Nebojte se šlápnout na plyn

Spotřebě paradoxně prospěje to, když se nebudete bát čas od času pořádně šlápnout na plyn. Pokud chcete jezdit úsporně, snažte se dosáhnout stabilní cestovní rychlosti co možná nejrychleji. Z křižovatek tedy vyrážejte svižněji a zkraťte dobu potřebnou k dosažení rychlosti, kterou chcete. Krátkodobé vyšší zvýšení paliva je efektivnější než dlouhé pomalé rozjíždění na nižší rychlostní stupně, které držíte až příliš dlouho zařazené.

Zdroj: https://www.theaa.com/driving-advice/fuels-environment/drive-economically
K nižší spotřebě pomáhá paradoxně to, čemu se mnozí nepochopitelně vyhýbají.
Přesunout se na začátek