Sednout do starého vraku je riziko nejen z hlediska bezpečnosti. Vzbudí také nechtěnou pozornost policie

Statistiky říkají, že jsme doslova popelnicí Evropy. Průměrné stáří auta v České republice bylo 15,5, což z matematického pohledu jasně říká, že u nás jezdí vraky podstatně starší. Sednout do takového auta je ale velké riziko. Nejenom z hlediska bezpečnosti, ale i z hlediska nevyžádané pozornosti.

Staré auto jako riziko

Čím starší auto, tím větší problémy. Nejenom technického rázu, kdy auto jednoho dne nemusíte nastartovat. Problémy mohou přijít i během jízdy a cesta v takovém autě může být i životu nebezpečná. Je mnoho problémů, které mohou nastat a vlivem kterých se auto stane neovladatelné. Když už není jiná možnost než takovým autem jezdit, je namístě ho pravidelně podrobovat kontrolám.

Vrak je středem pozornosti

Staré auto, jehož vzhled odpovídá stavu a stáří, také zcela logicky budí pozornost. A to policejních hlídek. Není nic neobvyklého, že jsou při silničních kontrolách tipována auta, která opravdu mohou být spojena s problémy. Když policejní hlídka uvidí auto, které svým vzhledem odpovídá tomu, že by mohlo mít nějaký technický problém, zcela logicky daný vůz zastaví. A když bude chtít, tak i nějaký problém najde. Otravná v tu chvíli může být nejenom samotná policejní práce, ale je třeba počítat s tím, že z důvodu nevyhovujícího technického stavu má policie pravomoc nechat auto odstavené.

Zdroj obrázku: Freepik

Problémy i pro řidiče

Taková silniční kontrola může přinášet problémy i řidičům daných vozů. Nejenom že je policie zastaví s podezřením na špatný technický stav. Také není výjimkou, že může být řidič podroben i různým testům, jako je dechová zkouška nebo test na drogy. Zvláště pokud je trochu alternativnějšího vzhledu. I toto nejenom zdržuje, ale také obtěžuje.

Nové auto je vstupenka ke klidu

Naopak nové, nablýskané auto je určitou vstupenkou ke klidu. Policie sama od sebe nemá až tak velkou potřebu takové vozy zastavovat. Proč? Není příliš pravděpodobné, že by mělo problém auto či že by jeho majitel mohl být určitou rizikovou osobou.

Zdroj: https://www.cars2charities.org/blog/how-to-tell-when-your-old-car-is-unsafe-to-drive, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prumerne-stari-aut-v-cesku-za-dva-roky-stouplo-o-pul-roku-na-15-5-roku/2110748
Sednout do starého vraku je riziko nejen z hlediska bezpečnosti. Vzbudí také nechtěnou pozornost policie
Přesunout se na začátek