Land Rover bude mít pravděpodobně továrnu na Slovensku

Coventry, UK, 11. srpna 2015 – Automobilka Jaguar Land Rover podepsala předběžnou dohodu se slovenskou vládou ohledně potenciálního vybudování nového výrobního závodu v Nitře na západě Slovenska. Na Slovensku má prémiový automobilový průmysl silnou pozici. Země nabízí atraktivní potenciální příležitost pro rozvoj.

Tato zpráva je dalším krokem ve strategii společnosti stát se konkurenceschopnější celosvětovou firmou pomocí budoucího rozšíření výrobních provozů do nových míst v zahraničí.

Velká Británie je i nadále středobodem podnikání společnosti Jaguar Land Rover. Zůstává centrem navrhování, konstrukce a výroby. Jaguar Land Rover v posledních pěti letech zaměstnal více než 20 000 lidí, čímž se celkový počet zaměstnanců zvýšil na 36 000. Zároveň firma vložila více než 11 miliard liber do vývoje nových produktů a investic.

Během té doby společnost vynaložila velké prostředky na investice do výrobních kapacit ve Velké Británii – v závodech v Castle Bromwich, Halewood a Solihull – a na uvedení zcela nových vozů jako jsou Jaguar XE, Jaguar F-PACE, Range Rover Evoque a Land Rover Discovery Sport. Společnost Jaguar Land Rover také investovala více než 500 milionů liber do nové britské továrny na výrobu motorů a vytvořila tak 1 400 nových pracovních míst v regionu Midlands. Plánuje také rozšíření vývojového a designérského centra ve Whitley, hrabství Coventry, a investice do National Automotive Innovation Centre na univerzitě ve Warwicku. Trvalé investice společnosti Jaguar Land Rover podporují uskutečňování všeobecné britské národní průmyslové strategie.

„Globální expanze naší činnosti je nezbytná pro dosažení dlouhodobého, udržitelného růstu. Kromě vytvoření dodatečných kapacit nám také umožňuje investovat do vývoje nových vozů a technologií, což přispívá k nárůstu pracovních míst ve Velké Británii,“ řekl Dr Ralf Speth, Chief Executive Officer, Jaguar Land Rover.

Slovensko s pevně vybudovanou tradicí prémiového automobilového průmyslu pro nás představuje atraktivní potenciální příležitost k rozvoji. Nová továrna se přidá k našim stávajícím závodům ve Velké Británii, Číně, Indii a právě budované továrně v Brazílii.”

Studie proveditelnosti, kterou právě zpracovává slovenská vláda, má ověřit možnosti vzniku továrny s kapacitou až 300 000 vozů v příštích deseti letech. Jelikož se výrobce zavázal dodávat více vozů s lehkou konstrukcí, továrna bude vyrábět řadu hliníkových modelů Jaguar Land Rover. Předpokládá se, že první vozy z výrobní linky sjedou v roce 2018.

Na základě důkladné analýzy několika různých lokalit v Evropě, Spojených Státech a Mexiku, se společnost Jaguar Land Rover rozhodla pro Slovensko jako preferovanou zemi. Je napojeno na silnou infrastrukturu dodavatelského řetězce a kvalitní logistiky. Na základě výsledků studie proveditelnosti lze konečné rozhodnutí očekávat do konce tohoto roku.

“Slovenská vláda je potěšena, že si společnost Jaguar Land Rover naši zemi vybrala jako preferovanou lokalitu pro vypracování studie proveditelnosti,“ řekl slovenský premiér Robert Fico.

Naším závazkem je rozvíjet slovenský prémiový automobilový sektor, a pokud budeme úspěšní, tato investice pro nás bude důležitým krokem vedoucím k jeho naplnění. Představovalo by to silnou podporu naší všeobecné národní průmyslové strategie a bylo by to přínosem i pro celou Evropskou unii.

Těšíme se na užší spolupráci se společností Jaguar Land Rover v následujících měsících s cílem postoupit ve vyjednáváních.”

Společnost Jaguar Land Rover dosáhla za poslední rok velkého pokroku v budování mezinárodní výrobní sítě. Došlo k otevření nového společného závodu v Číně a ke konci roku 2014 se firma pustila do výstavby místní výrobní linky v Brazílii. Rozšiřováním výrobní sítě tak Jaguar Land Rover zvyšuje svou přítomnost v regionech, ve kterých vidí potenciál růstu, zvyšuje odolnost vůči měnovým výkyvům a dosahuje efektivnějšího, globálně konkurenceschopného podnikání.

Autor: TZ Land Rover

Land Rover bude mít pravděpodobně továrnu na Slovensku
Přesunout se na začátek