Mini Clubman nově jako 4×4

Pokud chcete Mini se čtyřkolkou, už to nutně nemusí být SUV Countryman, ale sáhnout můžete i po menším „Miníku“. V nabídce značky se objevil model Clubman s pohonem All4.

Mini Clubman nabízí kompromis mezi prostorem a hravostí klasického Mini. Krátce po jeho příchodu je tu i náhon All4, který bude k dispozici pro modely Cooper S a Cooper D, tedy pro nejsportovnější varianty auta. Náhon 4×4 má na svědomí vícelamelová elektronicky řízená spojka u zadního diferenciálu. Ta je řízena stabilizačním systémem, který distribuuje výkon na kola podle aktuální jízdní situace.

V rámci úspory paliva je výkon při běžném provozu distribuován jen na přední kola. Zadní se přidají při ztrátě trakce, prudké akceleraci, atd. Systém při tom vyhodnocuje celou řadu faktorů, jako je rychlost, poloha plynového pedálu, poloha volantu, atd. Díky tomu dokáže v reálném čase vyhodnocovat jízdní situaci a řídit čtyřkolku jak je třeba.

Model Cooper S má výkon 141 kW a vybírat můžete mezi šestistupňovým manuálem a osmistupňovým automatem. Cooper D má výkon 140 kW a automat ve standardu.


Autor: Matěj Oliva, Foto: BMW

Mini Clubman nově jako 4×4
Přesunout se na začátek