Na oslňující slunce nemusí stačit ani stínítko. V tu chvíli je nutné udělat jedinou věc

Jezdit za slunečného počasí má své výhody. Silnice jsou obvykle suché a dobře sjízdné, rozptylové podmínky slibují velmi dobrou viditelnost. Slunce ale má i svá negativa, hlavně ve chvíli, kdy se nachází těsně nad obzorem. Tedy v době, kdy zapadá nebo naopak vychází. Ve chvíli, kdy je slunce na tomto místě na obloze, může řidiče velmi nepříjemně oslňovat.

Velké nebezpečí

Pokud je řidič tímto způsobem oslňován, je to velmi nebezpečné. V tu chvíli může přehlédnout doslova cokoliv. Nemusí si všimnout jiného vozu, chodce nebo cyklisty. Nemusí vidět ani překážku na vozovce nebo změnu dopravního značení. Slunce ho oslní natolik, že má problém identifikovat, co se kolem něj děje. A v tu chvíli může být k nehodě velmi blízko.

Pomůže stínítko

První pomoc je v tuto chvíli jednoduchá. Pokud řidiče oslňuje vycházející nebo zapadající slunce, měl by instinktivně sáhnout po stínítku. Jen těžko dnes narazíte na auto, které by touto součástí nebylo vybaveno. Stínítko stačí sklopit do požadovaného úhlu a mělo by dojít k odstínění slunečních paprsků, řidič nebude oslněn a bude mít i nadále optimální výhled.

Zdroj obrázku: Freepik

Ne vždy je ale stínítko optimálním řešením daného problému. Pokud je slunce hodně nízko nad obzorem, nepomůže ani stínítko. I když je sklopeno v tom nejlepším možném úhlu, slunce svítí pod ním. A řidič je stále oslněn. Jak toto řešit?

Upravte sedačku

Pokud sklopené stínítko nepomáhá, je třeba problém s oslněním řešit jinak. Ideální je v tu chvíli upravit polohu sedačky. Pomohou dvě varianty. A to buď posunutí dopředu, nebo její zvednutí výše. V obou případech do takové polohy, aby se svit slunečních paprsků zastavil o stínítko.

I když posunutí sedačky pomůže, je třeba k němu přistupovat obezřetně. Co to znamená? Se sklopeným stínítkem se vám v tu chvíli výrazně zkracuje výhled před sebe. Vzdálenost, na kterou vidíte, se značně zkracuje, což je samozřejmě riziko. Řešením je v tu chvíli raději zpomalení, aby byla jízda i nadále bezpečná.

Zdroj: https://www.deansautoglass.com.au/blog/driving-in-wa/driving-with-sun-glare-tips-to-stay-safe/
Na oslňující slunce nemusí stačit ani stínítko. V tu chvíli je nutné udělat jedinou věc
Přesunout se na začátek