Majitelé naftových aut začínají ve velkém vyrážet k čerpacím stanicím. Jinak jim hrozí problémy

Mohlo by se zdát, že množství paliva, které natankujeme, se odvíjí prioritně od toho, kolik benzín nebo nafta stojí. Tak tomu ale nemusí vždy být. Jsou i situace, kdy majitel auta natankuje plnou i v případě, že je cena vysoká. Důvodem je naftové auto a pohled na teploměr i předpověď počasí. Nafta má totiž oproti benzínu jednu značnou nevýhodu.

Problémy v chladném počasí

V případě benzínu je majiteli takového auta v podstatě jedno, kdy palivo natankuje. Klasický Natural totiž dokáže bez problémů odolat i nízkým teplotám a ponechává si své vlastnosti. U nafty je to jiné. Ta až takto pozitivní vlastnosti nemá.

S klesajícími teplotami se snižuje takzvaná filtrovatelnost nafty. Jednoduše řečeno, nafta mění své vlastnosti a může mít horší průchodnost celým palivovým systémem. Může tak docházet k problémům při průtoku filtrem až k jeho zalepení, kdy auto nenastartuje. Dojít může také k poškození filtru, stejně jako k možnému poškození čerpadla.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat správnou naftu?

Aby se zamezilo daným problémům, které souvisí s chladným počasím, je třeba tankovat správné palivo. Tedy naftu optimální filtrovatelnosti. Ta se řadí do čtyř skupin: nafta letní, přechodová, zimní a arktická. V tomto období, přesněji od 1. 10. do 30. 11., by měla být na čerpacích stanicích k dispozici nafta přechodová označená třídou D. Ta má filtrovatelnost do minus deseti stupňů.

Na čerpací stanice

Kdo moc nejezdí a má v nádrži stále naftu letní, ten může mít problémy. Ta má totiž filtrovatelnost jen kolem 0 stupňů Celsia. Pokud teploty klesají nebo to předpověď značí, je namístě zamířit k čerpací stanici a stávající letní naftu doplnit přechodovou. V tu chvíli sice filtrovatelnost nebude celých -10 stupňů, ale podzimní počasí by se mělo v takovém případě bez větších problémů zvládnout. Když teploty začnou klesat ještě více, už je namístě přemýšlet nad naftou zimní, dostupnou od prvního prosince.

Zdroj: https://www.dieseldoctor.ca/blog/key-differences-between-winter-diesel-fuel-and-summer-diesel-fuel
Majitelé naftových aut začínají ve velkém vyrážet k čerpacím stanicím. Jinak jim hrozí problémy
Přesunout se na začátek