Nejlepší způsob úspory paliva leze ostatním řidičům krkem. Ne vždy je tak dobrou volbou

Spotřeba trápí mnoho řidičů. Zvláště nyní, když ceny paliva poměrně rychle stoupají. Nejenom že mnozí raději omezují své jízdy, ale někteří také hledají cesty, jak benzín nebo naftu během jízdy co nejvíce ušetřit. Možností je několik, ale jenom jedna je skutečně efektivní.

Plachtění jako způsob jízdy zcela zdarma

Tou možností, jak šetřit palivo, je takzvané plachtění. Tedy jízda, během které necháme auto jet v podstatě na volnoběh. Stačí vyřadit na neutrál a nechat auto postupně dojíždět. Některé vozy s automatickou převodovkou jsou dokonce funkcí plachtění vybaveny, a tak stačí dát nohu z plynu a spotřeba je nulová.

Ne vždy jsou ideální podmínky

Ne vždy jsou na plachtění s vozem ideální podmínky. Když ale nastanou, je to nejlepší možný způsob, jak se dá šetřit palivo. Auto má svou rychlost, která sice mírně klesá, ale zároveň je schopno zvládnout i stovky metrů bez toho, aby se šláplo na plyn. Tyto stovky metrů se tak absolvují v podstatě zcela zdarma.

Zdroj obrázku: Freepik

Plachtit s vozem ale nelze všude. Aby to bylo opravdu efektivní, je nejlepší využít místa, která jsou z kopce, místa, kdy se blíží obec, a tedy zpomalení bude nezbytné, stejně jako lze plachtit i ve městech při dojezdech na semafor. Kde tyto podmínky nenastanou, je naopak lepší jet konstantní rychlostí.

Nenáviděný způsob úspory

I když jde o nejefektivnější způsob úspory paliva, je třeba dodat, že je zároveň ten nejnenáviděnější. Důvod je poměrně jednoduchý. Mnoho řidičů dá nohu z plynu velmi brzy, a tím se stávají brzdou provozu. Místo aby svůj vůz brzdili až u semaforu nebo před značkou vjezdu do obce, jedou i stovky metrů méně než 90, což není pro plynulost jízdy nic dobrého. I proto je lepší tímto způsobem šetřit ve chvíli, kdy jsme na vozovce sami. Tedy kdy za námi není žádné auto, které bychom tímto manévrem mohli brzdit a zbytečně zdržovat.

Zdroj: https://www.nrcan.gc.ca/energy-efficiency/transportation-alternative-fuels/personal-vehicles/fuel-efficient-driving-techniques/21038
Nejlepší způsob úspory paliva leze ostatním řidičům krkem. Ne vždy je tak dobrou volbou
Přesunout se na začátek