Pravidla pro používání směrovek nejsou mnoha českým řidičům tak úplně jasná. A tak mohou blinkry v některých situacích vyvolat na silnici pořádný zmatek. Třeba když hlavní silnice mění směr v bodě, kde se k ní připojuje vedlejší komunikace takovým způsobem, že z pohledu řidiče je vlastně pokračováním přímého směru. V takovém případě většina z nás blinkr nespustí, pokud jede po hlavní. A to je jedna z obvyklých chyb. I na takovéto křižovatce, kterou řada z nás ani za křižovatku nepovažuje, je třeba použít příslušnou směrovku.
Odbočování z kruhového objezdu
Statistiky nehodovosti, ale také videozáznamy z tuzemských kruhových objezdů dokládají smutnou skutečnost, že někteří čeští řidiči si nevědí rady ani s bezpečným a správným průjezdem tohoto typu křižovatky. A to přesto, že kruhových objezdů najdeme v České republice opravdu hodně, zejména na okrajích větších měst a obcí.
Z videozáznamů je patrné, že asi deset až patnáct procent řidičů zapomíná při sjíždění z kruhového objezdu zapínat blinkr. Naštěstí jej však používají alespoň při přejíždění z pruhu do pruhu na větších několikaproudých kruhových objezdech. Pokud nicméně řidič při odbočování z kruhového objezdu na blinkr zapomene, nikoho tím přímo neohrozí. Zpomalí však dopravu, neboť nedá čekajícím řidičům najevo, že budou moci na tento typ křižovatky vjet.
Na dálnici vždy
Při změně pruhu na dálnici je třeba směrovky používat vždy, a to i když kolem vás nejsou žádná další vozidla. V České republice vám sice projde, když na blinkry v takové chvíli zapomenete, ale v řadě evropských států vás mohou zaznamenat dálniční kamery a dostanete pokutu. Používání směrovek na dálnici by měl být automatismus každého řidiče, který používáte bez přemýšlení. Neměli byste kontrolovat, zda se kolem vás pohybují jiní řidiči, a teprve pak se rozhodnout, zda blinkry použijete.