Tažné zařízení, lidově nazývané jako „koule“, má řadu výhod. Hodí se, když potřebujete přepravit něco většího na vleku, když potřebujete připojit karavan nebo když potřebujete převézt jízdní kola. Tažná zařízení se dělí do dvou skupin – odnímatelná, která jsou praktičtější a esteticky lepší volbou, nebo pevná. U nich si řada lidí často neuvědomí, jak velké benefity ale přinášejí.
Pomoc při nehodě
Pevné tažné zařízení může být praktickou ochranou při nehodě. Samozřejmě nemáme na mysli žádné velké karamboly, ale jenom drobná ťuknutí, třeba při nedobrzdění. Pokud jiný řidič nestihne dobrzdit své vozidlo a narazí do vozu s pevným tažným zařízením, vznikne známá situace. Viník má poměrně výrazně poškozený nárazník, zatímco druhý vůz nemá žádné poškození. Nárazník a karoserii uchránila „koule“, která vytvořila neprostupnou překážku.
Pomocník při parkování
Ne každý má při parkování odhad, ne každý má v autě senzory nebo kameru. Spoléhat se sám na sebe není vždy jednoduché. Pevné tažné zařízení tak může být dobrým pomocníkem při odhadu vzdálenosti, například tam, kde je z jedné strany zídka, sloupek nebo podobná pevná překážka. Když tažné zařízení narazí do překážky, je jistota, že dál už to prostě nejde. Navíc nedojde k poškození zadního nárazníku, což je klasické poškození u těch, co parkovat neumí a odhad nemají.
Ochránce na parkovištích
Řada lidí parkuje tím stylem, že bezostyšně ťuknou při svém manévru do jiného auta. I tady proto přijde vhod pevné tažné zařízení. Pokud má náraz přijít do zadní části auta, odnese to kovová „koule“, které ťukanec nijak neuškodí. Nárazník i lak zůstanou díky tomu nepoškozené. U supermarketů nebo tam, kde se parkuje podélně, jde o skvělého pomocníka, jak auto ochránit. Základem je však správně zastavit tak, aby případný neohleduplný řidič přijížděl vždy ze zadní strany. Přední nárazník tažné zařízení prostě ochránit nedokáže.
Zdroj: https://www.autoglas-concurrent.nl/en/blogs/autoglas-blog/want-to-buy-a-towbar-all-points-for-attention-in-a/