Postup kontroly oleje v autě zná každý. Jediná chyba přesto způsobí nepříjemné komplikace

Kontrolovat hladinu motorového oleje by měl čas od času každý řidič. Mnozí spoléhají jen na kontrolku, ale ta když se rozsvítí, už značí problém, který je třeba řešit. Pravidelnou kontrolou lze hladinu oleje lépe hlídat a v případě potřeby se olej jen doplní. Jak ale provést správnou kontrolu hladiny? A jakým chybám se vyhnout?

Základní poučky zná každý

Mnozí to znají z autoškoly, další zase ze svých zkušeností. Kontrola oleje samozřejmě není žádná raketová věda. Stačí vytáhnout měrku, tu otřít, znovu ji zasunout do motoru a po vyndání zkontrolovat, zda je hladina oleje mezi ryskami. Pokud ano, je vše v pořádku.

Postup, jak správně změřit hladinu oleje, samozřejmě není nijak složitý a základy zná každý. Prioritou je to, aby auto alespoň několik hodin stálo a hladina se neměřila hned po dojetí. Auto by také mělo stát na rovném povrchu, jinak mohou být výsledky zkresleny. Měrku je samozřejmě třeba také očistit, jelikož na ní mohou být stopy oleje, které samotnou kontrolu zkreslí.

Zdroj obrázku: Freepik

Chyba, o které se nemluví

I když toto všechno známe, je možné, že uděláme přece jenom jednu chybu, která může způsobit problémy. A to ve chvíli, kdy otíráme měrku, která následně znovu zamíří do motoru. K tomu je zapotřebí používat výhradně jenom čistý, suchý hadřík. Jedině tím je možné měrku otřít. Vzít cokoliv jiného může být problém. Je třeba si uvědomit, že různé nečistoty, kapaliny včetně vody, ale i různé agresivní látky mohou ulpět na měrce a dostat se následně do motorového oleje. Problém je ale i prostředí. Není dobrý nápad kontrolovat hladinu oleje za deště nebo v prašné garáži.

Když se tak stane nárazově, nic velkého to neznamená. Ale kdo kontroluje olej pravidelně a vždy s měrkou strčí do oleje i něco, co se v něm nacházet nemá, může to v budoucnu způsobit problémy. Minimálně v rámci zanášení filtru, v krajním případě v souvislosti s kvalitou mazání.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/car-repair-maintenance/how-to-check-car-engine-oil-a7618306432/
Postup kontroly oleje v autě zná každý. Jediná chyba přesto způsobí nepříjemné komplikace
Přesunout se na začátek