Každý na svých cestách doufá, že se mu dopravní nehoda vyhne. Aby ani on, ani nikdo jiný nehodu nezpůsobil. Ale může se stát, že se člověk k nějaké té nehodě nachomýtne. Co v takovém případě musí dělat? V první řadě je klíčové nezmatkovat a jít pomoci. Co ale udělat jako první? V tom mnozí nemají vůbec jasno.
Myslete na sebe
Zní to možná trochu sobecky, ale pokud jsme svědkem dopravní nehody, měli bychom myslet primárně na sebe a na posádku v našem voze. Samozřejmě to neznamená, že bychom měli ujet a dělat, že nic nevidíme. To bychom dokonce mohli mít i opletačky s policií. Pomoci při dopravní nehodě je základ slušnosti, ale i určitá povinnost každého občana – samozřejmě v rámci jeho schopností a v rámci aktuální situace. Nejprve by však měl myslet sám na sebe.
Co udělat jako první?
Mnoho řidičů napadne, že musí okamžitě dupnout na brzdu, vyskočit z auta a běžet pomoci zraněným. A to je chyba. Vracíme se tak k úvodnímu odstavci a tomu, že musíme myslet primárně na sebe. Co to znamená? Že místo nehody je nutné nejprve zabezpečit. Ano, v tu chvíli zraněným možná ubíhají cenné vteřiny, ale je to přijatelnější oběť než riskovat, že do neoznačeného místa vletí další řidiči. A obětí bude podstatně více.
Základem je tedy bezpečně zastavit, zapnout varovná světla, vzít si reflexní vestu a místo nehody zabezpečit a označit ideálně výstražným trojúhelníkem. Během této doby však už můžeme vytáčet tísňové linky a oznámit, co a kde se stalo. Až poté, co je zajištěno, že je místo bezpečné, je možné jít pomoci zraněným.
Nezapomeňte spolupracovat
V případě, že se nehoda stane na frekventovaném místě, lze zabezpečení místa nehody urychlit spoluprací ostatních řidičů. Důležité je v tomto případě především to, že i oni jsou ochotni spolupracovat a pomoci. Tím mohou výrazně přispět k záchraně životů. Je třeba si uvědomit, že neposkytnutí první pomoci, nepřivolání záchranky, nebo dokonce útěk z místa nehody můžou být trestné.
Zdroj: https://www.injuryattorneyofdallas.com/dos-and-donts-when-you-witness-an-accident/