Při nehodě se málokdo zachová správně. Pomoci zraněným není to první, co udělat

Každý na svých cestách doufá, že se mu dopravní nehoda vyhne. Aby ani on, ani nikdo jiný nehodu nezpůsobil. Ale může se stát, že se člověk k nějaké té nehodě nachomýtne. Co v takovém případě musí dělat? V první řadě je klíčové nezmatkovat a jít pomoci. Co ale udělat jako první? V tom mnozí nemají vůbec jasno.

Myslete na sebe

Zní to možná trochu sobecky, ale pokud jsme svědkem dopravní nehody, měli bychom myslet primárně na sebe a na posádku v našem voze. Samozřejmě to neznamená, že bychom měli ujet a dělat, že nic nevidíme. To bychom dokonce mohli mít i opletačky s policií. Pomoci při dopravní nehodě je základ slušnosti, ale i určitá povinnost každého občana – samozřejmě v rámci jeho schopností a v rámci aktuální situace. Nejprve by však měl myslet sám na sebe.

Zdroj obrázku: Freepik

Co udělat jako první?

Mnoho řidičů napadne, že musí okamžitě dupnout na brzdu, vyskočit z auta a běžet pomoci zraněným. A to je chyba. Vracíme se tak k úvodnímu odstavci a tomu, že musíme myslet primárně na sebe. Co to znamená? Že místo nehody je nutné nejprve zabezpečit. Ano, v tu chvíli zraněným možná ubíhají cenné vteřiny, ale je to přijatelnější oběť než riskovat, že do neoznačeného místa vletí další řidiči. A obětí bude podstatně více.

Základem je tedy bezpečně zastavit, zapnout varovná světla, vzít si reflexní vestu a místo nehody zabezpečit a označit ideálně výstražným trojúhelníkem. Během této doby však už můžeme vytáčet tísňové linky a oznámit, co a kde se stalo. Až poté, co je zajištěno, že je místo bezpečné, je možné jít pomoci zraněným.

Nezapomeňte spolupracovat

V případě, že se nehoda stane na frekventovaném místě, lze zabezpečení místa nehody urychlit spoluprací ostatních řidičů. Důležité je v tomto případě především to, že i oni jsou ochotni spolupracovat a pomoci. Tím mohou výrazně přispět k záchraně životů. Je třeba si uvědomit, že neposkytnutí první pomoci, nepřivolání záchranky, nebo dokonce útěk z místa nehody můžou být trestné.

Zdroj: https://www.injuryattorneyofdallas.com/dos-and-donts-when-you-witness-an-accident/
Při nehodě se málokdo zachová správně. Pomoci zraněným není to první, co udělat
Přesunout se na začátek