Obytné zóny jsou pastí na řidiče. Zažitá pravidla zde obvykle neplatí

Pokud jsou lokality, které by se měly označit značkou upozorňující na výskyt dopravních nehod, jsou to určitě obytné zóny. Je pravdou, že pokud jde o závažnost nehod, jsou to obvykle jenom drobné ťukance. Ale i tak řidičům přidělají nepříjemnost. A co je tedy v rámci obytných zón jinak?

Přednost zprava

Je zažitým a v zákoně definovaným standardem, že kde není křižovatka osazena značkami nebo semafory, platí zde přednost zprava. To stejné platí i v rámci obytné zóny. Ale pozor na situaci, kdy řidič obytnou zónu opouští. V takovém případě, pokud se v tu chvíli dostává na křižovatku, je jeho povinností dát přednost všem ostatním vozidlům. Pokud spoléhá na přednost zprava, může to končit problémem.

Přednost chodců

Jsou místa, kde je nemyslitelné (a dokonce zakázané), aby se na nich pohybovali chodci. V případě obytné zóny to ale neplatí. Dokonce je třeba počítat s tím, že obytná zóna je určena pro cyklisty a chodce. Ti si mohou i hrát na silnici. Chodci mají v obytných zónách dokonce přednost. Musí si však uvědomit také své povinnosti, kdy musí vozidlům umožnit jízdu a záměrně je neblokovat a neomezovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Rychlost

Žádná padesátka, jako je to běžné v městech a obcích. Obytná zóna má svá specifika i v maximální povolené rychlosti. Ta je podstatně nižší než klasicky v obcích. Maximum, kterým zde můžete jako řidič jet, je totiž 20 kilometrů v hodině. Důvody tohoto omezení jsou samozřejmě logické a vztahují se k bezpečnosti, zvlášť když je v oblasti velká frekvence lidí.

Parkování

Pravidla pro parkování v obytné zóně mohou řidičům zadělat na problém. Není totiž možné zaparkovat jenom tak kdekoliv. V obytné zóně se smí parkovat jenom na vyznačených parkovištích, jinde ne. Je však třeba dodat, že kvůli nedostatku parkovacích míst je v některých městech policie v tomto ohledu hodně tolerantní.

Zdroj: https://www.edgarsnyder.com/blog/2015/05/26-neighborhood-driving-guide.html
Obytné zóny jsou pastí na řidiče. Zažitá pravidla zde obvykle neplatí
Přesunout se na začátek