S chladným počasím přestávají bezpečnostní pásy fungovat. Na vině je vždy samotný řidič

Bezpečnostní pásy jsou jedním z prvků každého auta, které mají vliv na bezpečnost posádky. Ne každý ale tento dnes už povinný doplněk respektuje. Ve smyslu, že ne každý člověk si bezpečnostní pás zapíná. Právě jeho nezapnutí je přitom obrovská, a někdy i fatální chyba. S chladným počasím se ale začínají objevovat i další situace, které někdy vzniknou zcela nevědomě. Jaké to jsou a na co si dát pozor?

Problém zimního oblečení

Jakmile klesnou teploty, je pro mnoho lidí běžné, že sednou do auta v zimním oblečení. A to je první chyba, kterou udělají. Jakmile si zapnou pás, nemají tušení o tom, jak výrazné problémy si tím mohou způsobit. Nejlépe totiž bezpečnostní pás funguje ve chvíli, kdy je co nejblíže lidskému tělu. Když se zapíná přes bundu, třeba zimní péřovou, je vzdálenost pásu od těla značná. V případě nárazu tak tělo letí vpřed a pás ho zastaví až později. Už toto samo o sobě může mít následky.

Zdroj obrázku: Freepik

Volný pás

S chladnými teplotami a zimním oblečením souvisí i to, že bezpečnostní pás může být sice zapnutý, ale příliš volně. Stačí, když se například mírně zamotá do kapuce od bundy nebo se lehce zasekne do oděvu v oblasti zapínání. Místo toho, aby byl pás po celou dobu napnutý a v kontaktu s řidičem nebo pasažérem v autě, je příliš na volno. Během nárazu nastává ještě větší problém, než jsme popsali výše. V tu chvíli je problémem jak zimní oblečení, tak právě to, že je pás volný. Svou funkci tak začne plnit až později.

Překřížený pás

Pokud cestujeme jenom v lehčím oblečení, celkem rychle a snadno zjistíme, že je pás někde překřížený. V případě zimní bundy si ale něčeho takového všimnout vůbec nemusíme. V tu chvíli jsme opět krok blíže k riziku. Pás nás může nejenom nepříjemně zranit, ale opět se může zhoršit schopnost jeho ochrany. Ani jedno samozřejmě není a nikdy nebude v zájmu bezpečného cestování autem.

Zdroj: https://www.registerherald.com/news/10712/dont-let-bulky-winter-jackets-interfere-with-safely-securing-seat-belts-in-the-car
S chladným počasím přestávají bezpečnostní pásy fungovat. Na vině je vždy samotný řidič
Přesunout se na začátek