Sešlápnout plyn na podlahu mnozí neumí. Ze svého vozu tak nikdy nedostanou maximum

Jsou řidiči, kteří si stěžují na výkon svého auta. Obvykle říkají, že i když mají plyn na podlaze, auto nejede, jak očekávají. Důvodů samozřejmě může být mnoho, od výkonu auta přes jeho aktuální váhu až po kopcovitý terén, kterým jede. Důvodem může být ale i technický problém nebo to, že řidič neumí správně sešlápnout plynový pedál. Ano, skutečně to může být realita.

Až na podlahu?

Může se na první pohled zdát, že sešlápnutí plynu až na podlahu je naprosto jednoduchý úkon. Tak tomu ale není. Konkrétně u vozidel, která mají takzvaný kickdown, nebo chcete-‍li, dvojitý doraz plynu. Ne každé auto touto vlastností a funkcí disponuje. Obvykle se o ní dozvíte v technické dokumentaci nebo to jednoduše při jízdě vyzkoušíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak to funguje?

Dvojitý doraz plynu, nebo chcete-li, kickdown, funguje naprosto jednoduchým způsobem. Když sešlápnete plynový pedál až k podlaze a myslíte si, že více už to nejde, pokračujte v sešlapávání. Je třeba vyvinout ještě trochu síly a plyn znovu agresivněji přišlápnout. Pokud se ještě o kousek ochotně posune dolů, vaše auto tímto prvkem disponuje. A v tu chvíli víte, že jste doposud plyn na podlaze zcela neměli, jelikož tam stále byla určitá rezerva.

Proč používat?

Důvod, proč kickdown, tedy druhý doraz plynu, používat, je poměrně jednoduchý. Snadno tak ze svého auta dostanete maximální možný výkon, který je k dispozici. Díky tomu snadno vyjedete větší kopce nebo snadněji zvládnete předjížděcí manévry. A je jedno, zda máte vůz s manuální, nebo automatickou převodovkou. U manuálu je samozřejmě namístě zvolit optimální rychlostní stupeň. U automatu docílíte toho, že převodovka okamžitě podřadí, někdy i o dva rychlostní stupně, s cílem dostat z motoru maximální výkon dostupný v nejlepším možném otáčkovém spektru.

Zdroj: https://www.polestar.com/us/manual/polestar-1/2021/article/The-kickdown-function/
Sešlápnout plyn na podlahu mnozí neumí. Ze svého vozu tak nikdy nedostanou maximum
Přesunout se na začátek