Správně zacházet s motorem umí málokdo. Přitom je to nejlepší cesta, jak prodloužit životnost auta

Když si koupíme auto, nové nebo ojeté, chceme, aby nám sloužilo dobře a dlouho. Srdcem každého auta potom bývá motor. Pokud funguje, jak má, vydrží takový automobil opravdu dlouho. Jak ale zajistit, aby i životnost motoru byla dle očekávání? Stačí se o něj správně starat. Co je důležité a co nepodceňovat?

Správné teploty

V každém autě najdeme ukazatel teploty motoru, na který je dobré čas od času mrknout. Právě správné teploty jsou pro životnost motoru tím nejlepším. A jak na ně? Vždy je třeba motor zahřát, než začneme pořádně šlapat na plyn. Navíc toto zahřívání je vhodné realizovat pozvolnou jízdou, nikde ne při stání na volnoběh. Připomeňme však, že i vysoké teploty jsou problém, hlavně pokud jde o turbo. I proto není vhodné po dojezdu hned zhasínat motor, ale raději pár desítek sekund počkat. Turbo se lépe ochladí a potom lze motor bez obav zhasnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné otáčky

Prospět motoru lze i udržováním správných otáček. Každý otáčkoměr má k dispozici také červené pole a každému řidiči je jasné, že sem by ručička směřovat neměla. A když, tak jenom na velmi krátkou chvíli. Zároveň je ale třeba myslet i na riziko podtáčení motoru. Velmi nízké otáčky jsou také problém. Ideální je držet auto v těch optimálních. Ty lze zjistit v technických dokumentech o autu. Obvykle jsou to i ty, kdy můžeme od vozu čekat nejlepší výkon a nejvyšší točivý moment. Jednoduše řečeno, oba extrémy u otáček motoru výrazně škodí.

Správná údržba

Nehledět si motoru se může vymstít. Co přesně je třeba kontrolovat? Úplně postačí základy. Sem se řadí jak množství, tak i bod tuhnutí chladicí kapaliny a také kontrola kapalin dalších. Primárně potom motorového oleje, se kterým souvisí také jeho pravidelné výměny. A výměny filtrů. Opomíjet nelze také pravidelné výměny motorových rozvodů, které jsou rovněž věcí, která by se u vozu rozhodně neměla podceňovat.

Zdroj: https://www.theaa.com/breakdown-cover/advice/how-to-avoid-upsetting-your-car
Správně zacházet s motorem umí málokdo. Přitom je to nejlepší cesta, jak prodloužit životnost auta
Přesunout se na začátek