AdBlue je v moderních vozech nutné zlo. Auto se bez něj obejde, přesto vyjet nemůže

Jsou různé cesty, jak se dá docílit toho, aby auto bylo ekologičtější. V případě naftových automobilů se používá takzvaná močovina neboli AdBlue. Tekutina, která se tankuje nebo nalévá do speciální nádrže. Její využití a čerpání poté hlídá samotné auto, tedy jeho elektronika.

Jak AdBlue funguje?

Někteří řidiči si mylně myslí, že močovina neboli AdBlue je tekutina, která je přidávána do směsi paliva a následně využívána při spalování nafty. Tak tomu ale není. Močovina je používána až v podstatě v jedné z konečných fází. Konkrétně je AdBlue vstřikováno do výfukového potrubí, kde dojde k chemické reakci, která zajistí, že výfukové plyny budou čistší. Tedy že vůz bude mít nižší emise. Do samotného spalovacího procesu tato kapalina vůbec nezasahuje.

Zdroj obrázku: Freepik

Auto funguje i bez močoviny

Vzhledem k výše uvedenému se dá jednoduše odvodit, že AdBlue vlastně pro samotný chod spalovacího motoru není nijak potřeba a teoreticky by se dalo jezdit i bez močoviny. Onen ekologický efekt přichází až v oblasti výfukového potrubí, kde se plyny pomocí chemické reakce doslova čistí. V praxi by tedy absence močoviny na chod naftového motoru neměla mít žádný výrazný vliv. Je tu ale jedno velké ale.

Vše hlídá elektronika

Kdo ví, jak močovina funguje a v jaké fázi se konkrétně používá, toho už možná napadlo, co by se stalo, kdyby došla. Teoreticky by auto mohlo nadále jet, jelikož chod motoru to nijak neovlivní. Praxe je ale jiná. Množství a dostatek kapaliny hlídají čidla, a pokud je detekována absence této kapaliny, auto v podstatě nenastartujete. Ne že by to z technického hlediska nešlo, ale zabrání tomu elektronika. V tu chvíli je dobré vědět, že pokud by došlo k závadě čidla, které hlídá množství AdBlue, také může být problém s nastartováním, i když močoviny je v autě dost. Zkrátka a jednoduše, auto si hlídá, aby náhodou nebylo neekologické.

Zdroj: https://www.whatcar.com/news/what-is-adblue-and-does-your-diesel-car-need-it/n16545
AdBlue je v moderních vozech nutné zlo. Auto se bez něj obejde, přesto vyjet nemůže
Přesunout se na začátek