Ani moc, ani málo. Správně brzdit neumí každý, většina řidičů auto zbytečně ničí

Co je nezbytný prvek každého vozu? Někdo řekne motor, další řídicí jednotka, jiný pneumatiky. Na co by se ale nemělo dále zapomínat, to jsou brzdy. Právě ty mohou být klíčovým prvkem, který může pomoci zabránit nehodě. Základem je nejenom to, aby brzdy správně fungovaly, ale i to, aby je řidič uměl používat. Ukazuje se, že ne každý to umí. Chyby při brzdění jsou poměrně časté.

Lepší je nebrzdit

Jsou situace, kdy je opravdu lepší nebrzdit. Auto dokáže zpomalit i samo, když se ví, jak na to. Stačí dát nohu z plynu a vlivem odporu vzduchu, valivého odporu a hlavně díky práci motoru auto zpomaluje. To se hodí například z kopce, kdy se využívá takzvané brzdění motorem. Stání na brzdě při dlouhých sjezdech vede nejenom ke zbytečně velkému opotřebení, ale i k nežádoucímu zahřívání.

Krátce a intenzivněji

Stát dlouhou dobu na brzdě je tedy chyba. Nejenom při sjezdech, ale i při běžném zpomalování. Brzdy se tím zbytečně nadměrně zahřívají. Když je potřeba je použít, je lepší zabrzdit trochu intenzivněji krátkou dobu a poté brzdový pedál povolit. Zpomalíme na potřebnou rychlost a proudící vzduch zajistí nezbytné ochlazení kotoučů i destiček.

Zdroj obrázku: Freepik

Ale ne příliš prudce…

Všeho moc škodí. Chybou je i příliš intenzivní, až rizikové brzdění. Jako na závodním okruhu. Vyvolat na brzdový pedál odpovídající vyšší tlak je namístě, ale jízda stylem brzda/plyn celému brzdnému systému také příliš neprospívá. Nehledě na diskomfort posádky při takto agresivní jízdě.

Riziková situace řidiče prověří

A potom tu jsou rizikové situace, kdy je nezbytné na pedál dupnout vší silou a snažit se auto zastavit. I tady je ale třeba přemýšlet. Ve chvíli, kdy jde auto do smyku nebo se potřebujeme vyhnout překážce, je namístě brzdu uvolnit a snažit se úspěšně provést vyhýbací manévr nebo srovnání auta. Kdo brzdu nepustí, zvyšuje riziko toho, že se mu manévr nemusí povést.

Zdroj: https://practicalmotoring.com.au/car-advice/how-to-brake-properly-14-tips/
Ani moc, ani málo. Správně brzdit neumí každý, většina řidičů auto zbytečně ničí
Přesunout se na začátek