Ani větrání, ani klimatizace. Nejlépe vlhkost v autě vyřeší postupy, které málokoho napadnou

Je tu podzim, který je pro řidiče noční můrou. Každé ráno nasednou do svého auta, otočí klíčkem a po pár vteřinách jsou všechna skla zamlžená. Co teď? Někdo počká, jiný vezme do ruky hadřík, další to riskne a vyjede, i když nic nevidí. Co s takto nadměrnou vlhkostí dělat? Řešení jsou různá.

Nejznámější postupy

Proti vlhkosti lze bojovat nejrůznějšími způsoby. Mezi klasiku patří větrání. V odpoledních hodinách, kdy jsou teploty vysoké a vzdušná vlhkost nízká, se vyplatí zapnout naplno topení, otevřít okénka a auto co nejlépe vyvětrat. Namístě je také pravidelně používat klimatizaci, která má unikátní vlastnost vysušovat interiér auta – tedy vlhkost pohlcovat a odvádět. Nejde ale o jediné možnosti, které existují.

V autě uklízejte

Kde se v autě bere vlhkost? Faktorů může být celá řada. Vliv na zamlžená okénka ale může mít i nepořádek v autě. Různé kelímky od nápojů, obaly od potravin, v zavazadlovém prostoru basa s lahvemi od piva, různé kousky oblečení. To vše může vytvářet vyšší vlhkost v interiéru auta. Řešení je přitom jednoduché – ukliďte a vyvětrejte.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na koberečky

I když se to nezdá, jsou to právě koberečky, které mohou mnoho vody držet. Gumové na svém povrchu, látkové nasáklé v sobě. A tato vlhkost se uvolňuje do prostoru a má vliv právě na zamlžení oken. I tady je postup jednoduchý – koberečky nechávejte pravidelně sušit, nejlépe venku na slunci. Ideálně po každé jízdě v deštivém nebo podobně nepříjemném počasí.

Přineste pohlcovače

Do vozu je také vhodné umístit různé pohlcovače vlhkosti. Ty není nutné kupovat, jelikož je lze najít i doma. Může se jednat třeba o několik sáčků syrové, tedy neuvařené rýže. Stejně tak může pomoci stelivo pro kočky nebo je vhodným materiálem klasický novinový papír. Tyto materiály je vhodné umístit do vozu, ideálně na několik hodin až dny, nechat je pohltit nadměrnou vlhkost a poté je vyhodit. Na mlžení okének by to mělo také zabrat.

Zdroj: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/effective-ways-stop-condensation-inside-car/
Ani větrání, ani klimatizace. Nejlépe vlhkost v autě vyřeší postupy, které málokoho napadnou
Přesunout se na začátek