Hledět při výběru auta jen na výkon může přinést zklamání. Důležitý parametr hodně lidí přehlíží

Podle čeho vybrat auto? Podle velikosti, praktičnosti, barvy, designu, značky, ceny, stáří… A podle další desítky různých věcí. Jednou z nich ale určitě bude také výkon motoru. Na jeho parametry nemusí hledět nutně jenom ti, co si chtějí užít s autem pořádnou rychlost. Výkon auta se hodí i rodinám, s plně naloženým autem bude předjíždění nebo kopcovitý terén podstatně jednodušší zvládnout. Ne vždy ale hledíme na výkon správně.

Co je to výkon auta?

Jednoduše řečeno, výkon je veličina práce vykonaná za jednotku času. V automobilovém segmentu, laickým vysvětlením, můžeme výkon auta považovat jako za jeho určitou schopnost vytvoření takové energie, která auto uvede do pohybu. Jak rychlý ten pohyb je a jak rychle je ho dosaženo, záleží právě na parametrech motoru, ale i vlastnostech samotného vozu. Výkon aut je dnes uváděn v kW, popřípadě v koních.

Zdroj obrázku: Freepik

Čím vyšší, tím lepší?

Řada lidí je toho názoru, že čím je výkon vyšší, tím samozřejmě lépe. V určitých situacích to platit může, ale nelze to brát jako univerzální pravidlo. Do popředí totiž musí vstupovat i další věci, jako je například hmotnost a velikost auta, jeho aerodynamika, stejně jako druh samotného motoru, nejenom v souvislosti s tím, zda ho pohání elektřina, nafta, nebo benzín. Ne vždy proto platí, že hodnota výkonu sama o sobě je určujícím faktorem toho, jak svižné auto bude.

Kdy je výkon k mání?

Nejenom jízdní vlastnosti spojené s výkonem ovlivní i samotné parametry vozu. Zapomínat nelze také na to, že u spalovacích motorů není výkon k dispozici po celou dobu otáčkového spektra. Nejvyšší výkon je dostupný v určitém rozsahu otáček. I na toto je dobré hledět. Jsou motory, primárně s turby, kdy je nejvyšší výkon dostupný i při otáčkách nižších. Naopak u atmosfér je nezbytné auto pořádně vytočit, aby nabídlo, co se očekává. Nakonec může dojít k tomu, že i opravdu vysoká hodnota výkonu může být spíše zklamáním.

Zdroj: https://www.rydeshopper.com/car-buying-tips/how-important-is-performance
Hledět při výběru auta jen na výkon může přinést zklamání. Důležitý parametr hodně lidí přehlíží
Přesunout se na začátek