Audi kupuje Ducati

Konečně je to oficiálně venku, německá značka Audi potvrdila uzavření dohody o koupi většinového podílu ve značce Ducati. Co to znamená pro milovníky italských motocyklů?

Když na počátku roku nabídl majoritní vlastník Ducati, investiční fond Investindustrial, k prodeji svůj 70procentní podíl ve značce ducati, spekulovalo se o celé řadě zájemců. Překvapivě většinu z nich tvořily automobilové značky – zazněla jména jako Fiat, Daimler AG alias Mercedes a nakonec právě Audi. A právě tato značka či spíše koncern Volswagen, do kterého Audi patří, se nakonec stane novým vlastníkem Ducati. Zbývají již jen formality a schválení ze strany antimonopolních úřadů.

Dosavadní majitel, investiční fond Investindustrial, převzal Ducati v roce 2006 a dokázal značce hodně pomoci. Za jeho vedení se značka velmi slibně rozvíjela a po stránce nových modelů to začalo retro řadami Paul Smart a pokračovalo až k 1098, Multistradě, Diavelu a dnešnímu hitu Panigale. Zároveň se trozšířila i působnost a Ducati otevřela továrnu v Thajsku a představila první Monster pro asijské trhy. V roce 2011 značka Ducati prodala 42 000 motorek za 480 milionů eur. „Jako sportovní a celosvětová luxusní značka Ducati Audi skvěle padne,“ řekl výkonný ředitel Audi Rupert Stadler. Koncern Volkswagen, který v současné době dokončuje i převzetí značky Porsche, by se tak rozrostl celkem na 12 značek.

Audi/Volkswagen podle neoficiálních zpráv kupují podíl v Ducati za 860 milionu eur a od Ducati si slibují především posílení své nabídky a propojení dvou luxusních image, jaké si pěstuje Audi i Ducati. Podle některých názorů je za tímto krokem i vášeň předsedy představenstva Volkswagenu Ferdinanda Piëcha pro tuto italské značku. Volkswagen se totiž již jednou v historii pokusil Ducati získat – v roce 1985 – a v posledních letech se trvale snažil o vstup do motocyklového odvětví, což mu aý tak nevyšlo se značkou Suzuki.

Co tato akvizice znamená pro příznivce Ducati? Především to, že se značka konečně ocitne ve velkém koncernu, který se umí velmi dobře starat o luxusní značky. Ducati bude ve velmi dobré společnosti značek, jako je třeba Bentley, Bugatti či Lamborghini! Volkswagen totiž umí velmi dobře „kočírovat“ sdílení výrobních postupů a technologií mezi značkami, ale zároveň pečlivě zachovává image těchto značek. Zařazení Ducati pod Audi ovšem naznačuje, že s určitou marketingovou spoluprácí se zde počítá, takže se možná dočkáme řady podobných specializovaných verzí auto+moto, jako přinesla loňská spolupráce s Mercedesy. Zároveň bychom se mohli dočkat i posílení pozice v Ducati ve sportovním odvětví, je logické, že v této pozici se pro Ducati nabízí zcela nová sféra sponzorů a partnerů.


Autor: FilipT

Audi kupuje Ducati
Přesunout se na začátek