Automatické převodovky mají rozhodně co nabídnout, o jejich funkcích nemají mnozí ponětí

Automat, nebo manuál? To je otázka, kvůli které jsou schopni se zastánci obou skupin hádat i dlouhé hodiny. Někdo nedá dopustit na manuál a možnost mít vše ve svých rukou, další zase chce jenom automat a jeho komfort. A právě na automat se dnes zaměříme, jelikož vůz s tímto typem řazení má i funkce a vlastnosti, o kterých mnoho motoristů neví. A tak automat, tedy i své auto, nevyužívají naplno.

Možnost ručního řazení

I zarputilí zastánci manuálu musí uznat, že také ve voze s automatickou převodovkou lze mít řazení ve svých rukách. Obvykle ji stačí přepnout do režimu ručního řazení. Zde však nedochází ke klasickým pohybům, ale k mnohem jednodušším. Pohybem nahoru a dolů lze pákou automatické převodovky změnit rychlostní stupeň na vyšší nebo nižší. A tak mít i jízdu s automatem zcela pod kontrolou a navíc mít jistotu, že řazení bude rychlejší, přesnější a intuitivnější než u běžného manuálu.

Zdroj obrázku: Freepik

Sportovní režim do kolony

Že mají mnohé vozy s automatem i sportovní režim, to většina motoristů tuší. Často si ho zapínají, když chtějí trochu sportovnější jízdu. Málokoho ale napadne zapnout si sportovní režim při jízdě v koloně. Přitom je to ideální řešení. Motor sice točí do vyšších otáček, ale to je mnohem méně na škodu než neustálé řazení rychlostních stupňů. Projet kolonu tak lze s minimem změn rychlostních stupňů, což má pozitivní vliv na stav, tedy životnost převodovky.

Podřazení pomocí plynového pedálu

Mnozí majitelé vozu s automatem často netuší, že mohou podřadit i jinak než přepnutím na ruční režim nebo s využitím pádel pod volantem. Stačí jenom správně sešlápnout plynový pedál. Auta bývají vybavena pedálem se dvěma dorazy. A právě ono druhé sešlápnutí zajistí okamžité podřazení a tedy lepší nástup výkonu. Tato funkce může přijít vhod například při předjíždění, kdy je třeba daný manévr s ohledem na okolnosti stihnout co možná nejdříve. K tomu pochopitelně pomohou právě vyšší otáčky motoru.

Zdroj: https://driving.ca/auto-news/news/how-it-works-automatic-transmissions
Automatické převodovky mají rozhodně co nabídnout, o jejich funkcích nemají mnozí ponětí
Přesunout se na začátek