Čelní sklo auta bychom měli udržovat nejenom čisté, ale také nepoškozené. Je totiž jedním z klíčových prvků, skrz který máme výhled z vozu na samotný provoz. Špinavé, nebo třeba omrzlé, či dokonce rozbité čelní sklo může mít na bezpečnost naší jízdy výrazně negativní vliv. K čistotě pomůže stěrač a kapalina v ostřikovačích. Naopak k nepoškozenému sklu může přispět i to, jak jezdíme. Jak problémům v podobě poškození čelního skla předcházet?
Pozor na stěrače
Způsobit si problémy na čelním skle můžeme i tím, že špatně a chybně používáme stěrače. Měli bychom se vždy vyvarovat situací, kdy stěrače spouštíme takzvaně na sucho. V tu chvíli po čelním skle suneme hromadu nečistot a různě ostrých kamínků. A právě toto způsobí značné poškrábání čelního skla. Čím častěji stíráme takto na prázdno, tím hůře bude čelní sklo vypadat.
Dodržujte bezpečnou vzdálenost
Další možností, jak si můžeme poškodit čelní sklo svou chybou, je nedodržování bezpečné vzdálenosti. Vozovky nejsou nikdy dokonale čisté a od vozu před námi, od jeho kola, může čas od času odletět nějaký ten kamínek. Pokud jsme těsně za daným autem, není nic výjimečného, že si najde cestu právě k našemu čelnímu sklu. V lepším případě vznikne jenom drobný důlek, v tom horším se začne rýsovat a zvětšovat prasklina.
Rizikem je špatné parkování
Jednou z cest, jak si způsobit poškození čelního skla, je také špatné parkování. Pokud máme garáž, mělo by být samozřejmostí, že do ní auto schováme a ochráníme třeba před krupobitím. Pokud možnost garáže nemáme, je vhodné nad parkováním přemýšlet a neumísťovat auto například pod stromy, kde by bouřka a vítr způsobily, že na čelní sklo spadnou větve, které ho poškodí.
Odstranění námrazy
Vyhřívání čelního skla, škrabka nebo speciální spreje. To jsou osvědčené způsoby, jak odstranit námrazu. Naopak polévání skla horkou vodou je ten nejhorší. Stačí pár deci a sklo změnu teplot nevydrží a může prasknout.
Zdroj: https://www.novusglass.com/en-au/industry-insight/5-common-causes-of-windscreen-damage/