Při nefunkčních brzdách je hlavní nezmatkovat. Stačí dobře manipulovat s vozem a využít terén

V provozu patrně není nic horšího, než když selžou brzdy. Najednou řidič sešlápne brzdový pedál a buď se neděje vůbec nic, nebo brzdy reagují značně vlažně. V tu chvíli je třeba rychle se rozhodnout a mít zafixováno několik klíčových úkonů, které pomohou auto zastavit.

Hlavně nezmatkovat

Těžko se to říká, když podobnou situaci člověk běžně nezažije, ale pokud dojde k selhání automobilových brzd, je třeba primárně nezmatkovat. Je nutné zachovat si klidnou hlavu a začít dělat to, co je v dané situaci nezbytné. Čím více člověka ovlivní emoce, tím hůře se problémy s brzdami řeší.

Zkuste ruční brzdu

To, že auto nereaguje po sešlápnutí brzdového pedálu, ještě neznamená, že vám nemůže pomoci ruční brzda. V případě klasické, mechanické, za ni pozvolna tahejte, snažte se auto zpomalit, ale ne tak prudce, aby se dostalo do smyku. V případě elektronické ruční brzdy ji jednoduše aktivujte. Během jízdy by mělo dojít k tomu, že auto bude velmi prudce, ale přitom bezpečně zastavovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Použijte motor

Brzdit se dá také motorem, pokud víte, jak ho používat. Základem je pochopitelně dát nohu z plynu a dále nešlapat na plyn. Nikdy ale nevyřazujte na neutrál. Tak auto nezpomalíte tolik, jako když začnete postupně podřazovat. Tedy řadit pozvolna nižší a nižší rychlosti. Sice to bude spojeno s určitým trhnutím, otáčky motoru mohou vyletět, ale díky brzdění motorem auto dokážete efektivně zpomalit.

Hledejte únikový pruh

U dlouhých táhlých kopců se lze setkat s takzvanými únikovými pruhy. Jsou to úseky, které jsou naplněny štěrkem, do kterého vaše auto doslova zapluje, a rychle se zastaví. Pokud vidíte značku, která vyznačuje možnost nájezdu do tohoto místa, využijte této varianty a zastavte své auto bezpečně v únikovém pruhu.

Sjeďte ze silnice

Pokud existuje možnost sjet mimo silnici, například v místě, kde není příkop nebo jiná překážka, využijte toho. Tím, že se dostanete na méně zpevněný terén, vytvoříte autu větší odpor, a to bude zpomalovat viditelně rychleji než při jízdě na asfaltu.

Zdroj: https://www.allstate.com/resources/car-insurance/what-to-do-if-brakes-fail
Při nefunkčních brzdách je hlavní nezmatkovat. Stačí dobře manipulovat s vozem a využít terén
Přesunout se na začátek