Dostupnost elektromobilů je pro běžné smrtelníky stále utopie. Ceny šponuje souhra několika faktorů

Elektromobily jsou pro běžné lidi stále poměrně nedostupným zbožím. Na jejich prodejnost v jiných zemích mají vliv především poskytované dotace, díky kterým je toto ekologické auto levnější. Za plnou cenu se může vyplatit jen tomu, kdo jezdí hodně a nabíjí levně. A tak to nemá každý. I když se mluvilo o tom, že ceny elektrických aut půjdou výrazně dolů, opak je pravdou.

Zlevňují, ale…

Z dlouhodobého hlediska lze určitě říct, že ceny elektromobilů oproti době jejich uvedení na trh klesly. Cenově jsou opravdu dostupnější než před pár lety. Stále jsou ale v porovnání s vozy se spalovacím motorem dražší. Mnozí tak pochopitelně sáhnou po levnější variantě, po naftě nebo benzínu, které přináší i další benefity, jako je především dojezd.

Ceny nejsou příznivé

Události poslední doby jen naznačují, že ceny elektromobilů nejsou a nebudou příznivé. Obecně lze totiž říci, že neklesají ani ceny aut se spalovacími motory. Naopak stoupají. Je jasné, že stejný trend se bude týkat i elektromobilů. Sehnat cenově dostupné ekologické auto tak není v tomto roce vůbec možné.

Zdroj obrázku: Freepik

Co zvyšuje ceny?

Je řada faktorů, které ovlivňují cenu elektromobilů. V první řadě je to globální nedostatek čipů, což má kromě ceny vliv také na horší dostupnost mnoha aut. Dokud se situace s čipy dlouhodobě neustálí, nelze samozřejmě očekávat ani pokles cen, ani to, že by byla čekací doba na nové auto kratší.

Vliv na ceny elektrických aut mají pochopitelně i nezbytné investice automobilek. Jde o investice do vývoje těchto aut. Investované peníze se pochopitelně musí promítnout i do ceny produktu. Čím více je na vývoj nových technologií a aut vynaloženo, tím více mohou stát.

Opomenout ale nelze ani inflaci, která dlouhodobě roste. Zdražují se vstupy a logicky musí dojít i k tomu, že se zdraží také výsledné produkty. To se pochopitelně netýká jenom vozů na elektřinu, ale i jakýchkoliv jiných včetně těch se spalovacím motorem.

Zdroj: https://financebuzz.com/why-electric-vehicles-are-expensive
Dostupnost elektromobilů je pro běžné smrtelníky stále utopie. Ceny šponuje souhra několika faktorů
Přesunout se na začátek