Seniora za volantem prozradí jediný pohled do vozu. Známý bezpečnostní prvek používá k jinému účelu

Stačí jeden jediný pohled a snadno můžeme poznat, kdo v autě jede a kdo ho řídí. Dokonce ani nemusíme vidět na řidiče, jelikož nám stačí pohled na zadní sklo auta. Konkrétně potom na takzvané plato zavazadlového prostoru. S ním je spojena řada různých mýtů, urážlivých názorů i polopravd.

Pohled na plato odhalí řidiče

Každý jistě ví, že podle toho, co kdo vozí na zadním platu zavazadlového prostoru, lze poznat, kdo auto řídí. Typickým poznávacím znamením pro řidiče seniory bývalo to, že na zadním platě vezli plato vajec. Jednoduše proto, že senioři ze vsi takto uloží svá domácí vajíčka a vyrážejí za rodinou.

Vejce ale nebyla jediným poznávacím znamením. Že auto s největší pravděpodobností řídí senior, se dalo poznat také podle toho, že na zadním platě byl odložený klobouk. Jednoduše proto, aby se nikde nezmačkal, nezapadl a po dojezdu si ho řidič znovu mohl vzít.

Zdroj obrázku: Freepik

Místo pro dekorace

Zadní plato zavazadlového prostoru ale často sloužilo také jako prostor pro různé dekorace. Mnoho dříve narozených řidičů si možná vzpomene na typické figurky psů, kterým se během jízdy pohupovala hlava. Na platě se ale objevovaly třeba různé doma vyrobené polštářky nebo různé malé háčkované ubrousky.

Nepochopený účel

Na plato zavazadlového prostoru bychom měli primárně pohlížet jako na bezpečnostní prvek, který pomůže udržet předměty v zavazadlovém prostoru na svém místě – třeba v případě nehody. Zabrání tomu, aby se dostaly do kabiny. Ty zůstanou v kufru auta, což může mít vzhledem k jejich rozměrům a váze velký vliv na bezpečnost cestování.

Bohužel tato funkce zadního plata zůstala nepochopena a pro mnohé se stává odkládacím prostorem. I proto ho automobilky nahrazují například pouze roletkou, na kterou nelze nic těžkého položit. Zabrání tak tomu, aby se z těžkého předmětu na zadním platu stal těžký projektil, který při nárazu letí dopředu a může ohrozit všechny pasažéry v autě.

Zdroj: https://www.marretoo.com/blogs/marretoo/four-advantages-of-car-trunk-cargo-cover
Seniora za volantem prozradí jediný pohled do vozu. Známý bezpečnostní prvek používá k jinému účelu
Přesunout se na začátek