Dvouspojkové převodovky mají mnoho unikátních výhod. Neznalý řidič je ale rychle odrovná

Dvouspojkovou převodovku nenajdeme v každém autě. Ale tam, kde je k dispozici, by se mělo jednat o samozřejmou a jasnou volbu. K tomuto tipu převodovky se totiž váže několik výhod. Ta klíčová se týká toho, že nabídne velmi rychlou změnu převodu. A protože rychlé přeřazení je někdy opravdu hodně potřeba, jde o benefit, na který mnozí nedají dopustit.

Jednoduchý princip

Dvouspojkové převodovky fungují na poměrně jednoduchém principu. Už samotný název tak trochu napovídá, o co jde a co se během změny převodu děje. Dvouspojkové převodovky nabízí velmi rychlou změnu rychlostního převodu jednoduše proto, že další převod je de facto již zařazen. Při změně rychlostního stupně tak dochází laicky řečeno k tomu, že se rozepne jedna spojka a sepne druhá. Pocitově za jízdy může odpadat nepříjemné škubání při řazení, ale i různé prodlevy, když je potřeba vytáhnout z auta při akceleraci maximum.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejenom pozitiva

Dvouspojková převodovka však nemusí mít jenom benefity. Může mít také negativa. Zvláště ve chvíli, kdy se auto s dvouspojkovým automatem dostane do rukou neznalému nebo nezkušenému řidiči. Ten ji svými chybami může velmi brzy odrovnat. A není se čemu divit, že poté nebude mít na toto řešení slova chvály.

Co nedělat?

Co v případě, že máte auto s dvouspojkovou převodovkou, dělat a nedělat? Rozhodně nezanedbávejte výměnu oleje. Ten slouží nejenom k mazání, ale také k nezbytnému odvodu tepla. Kvalita oleje a jeho stáří jsou tak pro funkci a životnost klíčové.

Problémem může být také nesprávná jízda v kolonách. V těch je třeba jezdit tak, že nejenom uvolníte brzdový pedál, ale také sešlápnete plynový. Posun na principu lehkého povolení brzdového pedálu není pro dvouspojkovou převodovku nic příjemného. Značně se při tom namáhá.

Problém pro dvouspojkovou převodovku je i nadměrné zatěžování auta. Vozy s tímto řešením nejsou úplně vhodné pro tahání těžkých vleků, karavanů nebo třeba pro tahání jiných vozidel. Na dvouspojku je vytvářena velká zátěž, která jí může škodit.

Zdroj: https://auto.howstuffworks.com/dual-clutch-transmission.htm
Dvouspojkové převodovky mají mnoho unikátních výhod. Neznalý řidič je ale rychle odrovná
Přesunout se na začátek