Každý, kdo vybírá pneumatiky, hledí jen na jednu klíčovou věc. Tou jsou rozměry. Kupované pneumatiky by měly odpovídat rozměrům v technickém průkazu. V tu chvíli si mnozí myslí, že mají za sebou ten nejdůležitější úkon a koupí pneu, které jsou správné. Tak tomu ale vždy není. Na pneumatice jsou i další informace, kterých bychom si měli všímat. Vyvarujeme se tak problémů.
Určení pneumatiky
Všímat bychom si měli také určení pneumatiky. Dávno to nejsou jenom zimní a letní, které můžeme pořídit. Existují také pneu celoroční, které jsou určitým kompromisem pro toho, kdo nejezdí až tak často, a už vůbec ne v extrémních podmínkách. Mnozí spoléhají na písmena M a S, která ale pro určení nedostačují. Kdo chce opravdu zimní pneumatiku, musí hlídat, aby jeho pneu byla označena symbolem hory se sněhovou vločkou. Jenom taková guma je skutečně plnohodnotná zimní.
Stáří pneumatiky
Že je pneumatika prodávána na letošní sezonu, ještě neznamená, že je opravdu nová. Jsou obchody, které mohou prodávat opravdu „ležáky“. Pneumatika vyššího stáří však s každým rokem ztrácí část svých vlastností a to může ovlivnit i bezpečnost na silnici. Poznat stáří pneu je přitom snadné. Na jejím boku je vyznačený kód DOT. Poslední čtyři čísla tohoto kódu označují týden a rok výroby. Dle tohoto lze snadno poznat skutečný termín, kdy takzvaně sjela z výrobní linky. Čím novější pneumatika je, tím z hlediska jejích vlastností samozřejmě lépe.
Hmotnost pneumatiky
Celková váha jako taková při výběru na běžné auto nehraje žádnou roli. Vliv už ale má nejlehčí místo na pneumatice. To označuje žlutý puntík. Ten je určujícím ukazatelem při nasazování na disky. Díky tomuto detailu je mnohem snazší pneumatiku na disku vyvážit, což se opět pozitivně podepisuje právě na jízdních vlastnostech. Také nelze zapomenout na fakt, že čím méně závažíček pneuservis použije, tím levnější cena přezutí může být, protože za každé se samozřejmě platí.
Zdroj: https://www.goodyear.com/en-US/learn/choosing-your-tires/how-to-buy-winter-tires