Online nákup pneumatik může skončit katastrofou. Nenechte se napálit, stačí se podívat na správné věci

Koupit si pneumatiky v klasickém kamenném obchodě nebo v pneuservisu není nic složitého ani náročného. Dané zimní gumy zde vidíte osobně a vše si můžete snadno zkontrolovat. U online objednávky je to o dost těžší. Někteří prodejci si s nabídkou hlavu až tak nelámou. Pneu mohou být v jiných kategoriích a některé údaje popisu u nich chybí. Jak nenaletět?

Důležité informace

Pokud kupujete zimní pneumatiky, je třeba nejprve ověřit to, zda jsou opravdu zimní. Někteří prodejci mohou v rámci své pohodlnosti umístit do kategorie zimních i pneumatiky celoroční, které jsou pochopitelně určitým kompromisem. Poznat to můžete vlastně až ve chvíli, kdy máte danou gumu v ruce.

Další důležitou informací je také rok výroby pneumatiky. Pokud se jedná o typ pneumatiky, která je nová, vyvinutá pro současnou sezonu, není důvod se nějak výrazně znepokojovat. Pokud ale jde o typ používaný již několik let, je vhodné vědět, kdy konkrétně byla vaše pneu vyrobena. A to také zjistíte, až když ji máte v ruce.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak informace zjistit?

To, k čemu je pneumatika určena, poznáte dvěma způsoby. Buď pohledem na její bočnici, nebo na energetický štítek, který by na ní měl být nalepený. V obou případech hledejte symbol hor se sněhovou vločkou. Tento znak určuje, že se jedná o zimní pneumatiky s vlastnostmi, které vás za určitých situací podrží.

Stáří pneumatiky, tedy termín její výroby, poznáte pohledem na její bočnici. Bude zde takzvaný DOT kód. Na první pohled působí jako změť čísel, ale ta mají svůj význam. Poslední čtyři čísla totiž určují, kdy byla pneumatika vyrobena. Levá dvojice tohoto čtyřčíslí určuje týden, pravá dvojice zase rok. Podle toho poznáte, jaký týden kterého roku byla pneu vyrobena.

Než je převezmete…

Díky tuzemským zákonům máte samozřejmě možnost zboží do 14 dní vrátit. Trápit se ale s odesíláním 4 nevyhovujících pneumatik není úplně komfortní. Je proto lepší domluvit se s kurýrem ještě u jeho dodávky. Na pneu se mrkněte, pokud vyhovují, vezměte je. Pokud ne, odmítněte je převzít a budou vráceny eshopu.

Zdroj: https://point-s.ca/en/blog-and-advices/the-choice-of-winter-tires
Online nákup pneumatik může skončit katastrofou. Nenechte se napálit, stačí se podívat na správné věci
Přesunout se na začátek